Konsultacje, obok wyborów i referendów, są jednym z elementów tworzących filar zarządzania gminą. Przeprowadzane są one zarówno w wypadkach przewidzianych ustawami, jak i w innych ważnych dla społeczności lokalnej sprawach. Szczegółowy tryb i zasady przeprowadzania konsultacji społecznych określa rada gminy w uchwale.
Taką uchwałę podjęła rada gminy Grzmiąca. Jej treść została jednak zakwestionowana przez wojewodę zachodniopomorskiego (rozstrzygnięcie nadzorcze z 6 marca 2013 r., sygn. akt NK.4.4131.166.2013.SA). Uznał on bowiem, że jeden z przepisów uchwały w sposób rażący narusza przepisy prawa. Chodziło o postanowienie § 3 uchwały, w którym rada postanowiła, że „uprawnionymi do udziału w konsultacjach są pełnoletni mieszkańcy gminy".
W pojęciu zasad i trybu przeprowadzania konsultacji nie mieści się natomiast doprecyzowanie postanowieniami uchwały rady gminy kategorii osób uprawnionych do udziału w konsultacjach
W ocenie organu nadzoru postanowienie to narusza art. 5a ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym, który upoważnia radę gminy jedynie do określenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji.
- Konsultacje kierowane są do mieszkańców gminy – mówi Ryszard Mićko, wicewojewoda zachodniopomorski. – Pod tym pojęciem należy rozumieć osoby stale zamieszkujące na obszarze tej gminy. Unormowanie art. 5a gminnej ustawy ustrojowej nie odsyła w tym zakresie do innych aktów prawnych, ani nie zawiera upoważnienia dla rady gminy do samodzielnego ograniczania kręgu osób uprawnionych do udziału w konsultacjach – wyjaśnia.