Rada miasta Gdańsk podjęła uchwałę wprowadzającą zakaz sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych w takich miejscach jak: przejścia podziemne, punkty detaliczne, których wnętrze jest niedostępne dla klientów, a także w bramach, czy ogólnodostępnych podwórzach i ciągach pieszych (chodnikach).
Wojewoda pomorski uchwałę tą uchylił. W rozstrzygnięciu nadzorczym z 5 kwietnia 2013 r. (sygn. akt NK-III.4131.73.2013 ESR) stwierdził, że wprowadzenie tego typu zakazów przez radę gminy przekracza zakres upoważnienia zawartego w art. 14 ust. 6 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (DzU z 2012 r., poz. 1356 ze zm.).
- W art. 14 ust. 6 wyżej wymienionej ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ustawodawca upoważnił radę gminy do wprowadzenia na terenie gminy w innych niewymienionych w ustawie miejscach, obiektach lub na określonych obszarach gminy, ze względu na ich charakter, czasowego lub stałego zakazu sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych - wyjaśnia Ryszard Stachurski, wojewoda pomorski. - Takimi dodatkowymi miejscami, obiektami i obszarami, są miejsca, obiekty i obszary, które ze względu na ich szczególny charakter zasługują na ochronę przed obecnością alkoholu, gdzie sprzedaż, podawanie, spożywanie, czy wnoszenie napojów alkoholowych, ze względu na szczególny charakter miejsca, obiektu, czy obszaru na terenie gminy jest niepożądane - dodaje.
Przykładowo w wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 19 grudnia 2011 r., sąd stanął na stanowisku, że wprowadzenie zakazu spożywania napojów alkoholowych na podwórkach, we wnętrzach międzyblokowych oraz na wspólnych częściach budynków mieszkalnych, wałach przeciwpowodziowych, czy w przejściach podziemnych stanowi przekroczenie przez radę gminy kompetencji udzielonej jej w art. 14 ust. 6 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, poprzez błędne przyjęcie specjalnego charakteru tych miejsc (sygn. akt III SA/Wr 568/11).
- Zaprezentowana w uzasadnieniu wskazanego wyżej wyroku argumentacja znajduje również zastosowanie w niniejszym przypadku - mówi wojewoda pomorski. - Z treści uchwały rady miasta Gdańsk można wysnuć wniosek, że wprowadzając zakaz sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych w przejściach podziemnych, w punktach detalicznych, których wnętrze jest niedostępne dla klientów, czy zakazu spożywania tych napojów w ciągach pieszych, na podwórzach ogólnodostępnych i w bramach, radni każdemu z tych miejsc nadała charakter specjalny, zasługujący na ochronę przed obecnością napojów alkoholowych - dodaje.