Radny nie może brać udziału w głosowaniu dotyczącym jego osoby

Jeżeli radny brał udział w podjęciu uchwały, która dotyczy jego osobistego interesu prawnego, to trzeba ją unieważnić.

Publikacja: 16.07.2013 10:44

Radny wyrokiem sądu rejonowego został skazany za przestępstwo z art. 226 kodeksu karnego i utracił prawo wybieralności. To zaś stanowi podstawę do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu (jest to jedna z przyczyn wymienionych w art. 190 ust. 1 pkt 3 ustawy z 16 lipca 1998 r. – Ordynacja wyborcza do rad gmin, powiatów, sejmików województw).

Rada gminy przyjęła więc większością głosów uchwałę stwierdzającą wygaśnięcie mandatu radnego. Za jej przyjęciem głosowało sześciu radnych, przeciw było pięciu, a trzech wstrzymało się. W głosowaniu brał także udział radny, którego sprawa dotyczyła. I natychmiast skierował skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach.

Zarzucił naruszenie art. 18 ust. 2 pkt 15 w zw. z art. 25a ustawy o samorządzie gminnym w związku z art. 383 § 2a ustawy – kodeks wyborczy, poprzez orzeczenie o wygaśnięciu mandatu radnego w formie uchwały, podczas gdy on sam brał udział w głosowaniu w swojej sprawie. Jego zdaniem decyzję powinien podjąć wyłącznie komisarz wyborczy.

Gmina twierdziła z kolei, że do podjęcia przez radę uchwały o stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu radnego ten może uczestniczyć w sesjach i wykonywać wszystkie swoje uprawnienia. Dotyczy to także obecności na sesji, na której podejmowana jest uchwała stwierdzająca wygaśnięcie.

Wydając wyrok, WSA w Kielcach przywołał w pierwszej kolejności art. 25a ustawy o samorządzie gminnym, który stanowi, że radny nie może brać udziału w głosowaniu w radzie ani w komisji, jeżeli dotyczy ono jego interesu prawnego. Sąd nie miał wątpliwości, że uchwała w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego dotyczy jego interesu prawnego, bo dotyka bezpośrednio jego uprawnień i obowiązków.

Reklama
Reklama

Sąd powołał się też na stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego, który wielokrotnie wypowiadał się, że udział w głosowaniu radnego, który powinien być wykluczony z głosowania, jest istotnym naruszeniem prawa.

Naruszenie tego zakazu skutkuje więc nieważnością podjętej uchwały.

sygnatura akt: II SA/Ke 255/13

Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama