Kierownik starostwa powiatowego od 1 września będzie dysponował wolnym stanowiskiem pracy (referenta). Nie chce na nim zatrudniać nowego pracownika, wolałby zaproponować je już zaangażowanej w urzędzie sekretarce, którą zna i do której ma zaufanie. Czy zmiana w ustawie o pracownikach samorządowych, która wejdzie w życie we wrześniu, uniemożliwi takie działanie? – pyta czytelniczka.
Zatrudnianie w jednostkach samorządu terytorialnego odbywa się na zasadzie konkursu – otwartego i konkurencyjnego. Tak stanowi art. 11 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr . 223, poz. 1458 ze zm., dalej ustawa). Przy czym konkursy organizowane są tylko po to, aby zatrudniać na stanowiskach urzędniczych, w tym na urzędniczych kierowniczych (naczelnik wydziału, kierownik, dyrektor biura, główny specjalista, referent).
Jakie stanowiska
Chcąc zaangażować pracownika, kierownik jednostki musi przeprowadzić konkurs. W Biuletynie Informacji Publicznej umieszcza ogłoszenie o wolnym stanowisku, wskazuje m.in. wymagania stawiane na nim, zakres zadań, a następnie powołuje komisję, która wyłoni najlepszego kandydata do pracy w urzędzie.
Choć istnieje wymóg przeprowadzania konkursów przy zatrudnieniu w samorządzie, to pracodawca ma prawne możliwości „zagospodarować" własne kadry. Jeżeli nie ma potrzeby przyjmowania nowych, dodatkowych osób, kierownik może na wolnej posadzie zaangażować osobę spośród już pracujących w urzędzie. Ma prawo ją przenieść na to stanowisko albo awansować.
Kierownik jednostki, który wie, że od 1 września będzie dysponował wolnym etatem referenta, może z 1 września przenieść innego pracownika z urzędu do tej pracy. Referent zalicza się do grupy stanowisk urzędniczych. Kandydat musi mieć minimum średnie wykształcenie i 2-letni staż pracy. Zgodnie z art. 12 ustawy na to stanowisko wolno przenieść innego zatrudnionego w urzędzie spełniającego te wymagania. Jednak wyłącznie takiego, który dotychczas też był zaangażowany na posadzie urzędniczej. W praktyce bywa to niemożliwe przy stanowisku referenta, które jest jednym z najniższych w hierarchii w samorządzie.