Czy w sytuacji kiedy opłaty należne gminie od użytkownika wieczystego gruntu z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT, gmina będzie mogła skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania tej sprzedaży na kasie fiskalnej na podstawie § 2 ust. 1 w zw. z poz. 38 załącznika do rozporządzenia ministra finansów z 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących?
Czytaj także: Ile będzie kosztowało przekształcenie użytkowania wieczystego we własność
Ustanowienie przez gminę użytkowania wieczystego po 30 kwietnia 2004 r. podlega VAT jako odpłatna dostawa towarów. Tym samym opłaty należne gminie od użytkownika wieczystego gruntu z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności po 30 kwietnia 2004 r. będą stanowiły podstawę opodatkowania podatkiem VAT (pisaliśmy o tym 21 maja 2019 roku w tekście „Czy opłata dotycząca przekształcenia prawa użytkowania wieczystego od 2019 roku podlega VAT").
Istota problemu dotyczy zwolnienia z rejestracji na kasie fiskalnej opłat przyjmowanych w kasie za czynność przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (w sytuacji, gdy prawo użytkowania wieczystego było ustanowione po 30 kwietnia 2004 r.).
Na podstawie § 2 ust. 1 do rozporządzenia ministra finansów z 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2021 r., czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia, w tym wymienione w pozycji 38: dzierżawa gruntów oraz oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste.