Pobierane przez gminy opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych mają publicznoprawny (daninowy) charakter.
Potwierdza to postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z 14 lutego 2012 r. W orzeczeniu tym TK stwierdził, że od 1 lipca 2013 r. opłaty te z cywilnoprawnej należności za usługę przekształciły się w opłatę (daninę) publiczną, do której stosuje się przepisy dotyczące publicznoprawnych opłat ponoszonych na równi z podatkami lokalnymi na rzecz gminy (sygn. akt Tw 24/11).
Zaokrąglać czy nie
Podobnie mówi Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu w stanowisku dotyczącym możliwości zaokrąglania tych opłat do pełnych złotych.
– W ocenie Izby o lokalnym charakterze podatku lub opłaty decyduje uprawnienie organów jednostek samorządu terytorialnego do ustalania ich wysokości w zakresie ustalonym w ustawie – wyjaśnia Janusz Gałkiewicz, prezes RIO w Opolu.
Jak wynika z przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wyłączną kompetencję do ustalania stawek opłat za odbiór i gospodarowanie odpadami komunalnymi przysługuje radzie gminy.