Połowa papieru, tworzyw sztucznych, szkła i metali ma być przetwarzana przez gminy. Taki efekt ekologiczny powinien być osiągnięty w 2020 r. na terenie każdego samorządu. Jednak co roku trzeba osiągnąć odpowiednie poziomy recyklingu i należy o tym raportować marszałkom województw.
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wójt (burmistrz lub prezydent miasta) musi do końca marca każdego roku składać odpowiednie sprawozdanie nie tylko marszałkowi, ale i wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska. Zakres informacji obejmuje poprzedni rok. Pierwszy raport z danymi o zebranych i przetworzonych odpadach samorządy złożą do 31 marca 2014 r.
Co w sprawozdaniu
Wójt (burmistrz lub prezydent miasta) w sprawozdaniu podaje informacje o tym, jaką masę poszczególnych odpadów zebrano na jego terenie. Wskazuje sposób ich zagospodarowania i do jakiego zakładu przetwarzania zostały przekazane. Informuje o masie odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, jakie zostały przekazane na składowisko oraz ile z takich śmieci zagospodarowano inaczej. W raporcie podaje liczbę właścicieli nieruchomości, od których zostały odebrane odpady. Wskazuje także mieszkańców, którzy zbierają śmieci niezgodnie z regulaminem (deklarowali, że segregują, a tego nie robią). Podaje się w raporcie osiągnięte poziomy recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami. Trzeba też wskazać, o ile została ograniczona masa odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, jakie są przekazywane na składowiska. W raporcie umieszcza się dane o nieczystościach ciekłych odebranych z gminy.
Ponieważ gmina sama nie gospodaruje odpadami, a robi to przy pomocy firm wyłonionych w przetargach, to od nich zbierane są informacje potrzebne do sporządzenia sprawozdań. Na przedsiębiorców przerzucono też wymagania w zakresie osiągania poziomów odzysku i recyklingu.
Firmy odbierające śmieci muszą co kwartał przedstawiać wójtom (burmistrzom i prezydentom miast) sprawozdania związane z odebranymi i przetworzonymi odpadami. Informacje te mają służyć gminom nie tylko do sporządzenia sprawozdań, ale i do budowania systemu gospodarki odpadami. Wiedza o stanie gospodarki odpadami w gminie pozwala kalkulować stawki opłat za odbiór odpadów czy planować konieczne inwestycje.