Gminy, powiaty, a nawet samorządy województw uzależniają przyznanie stypendium studentom lub doktorantom od zameldowania na ich terenie. Tak jest np. w Tomaszowie Lubelskim, w gminach Szemud i Siewierz, a także woj. wielkopolskim.
Jednak w opinii wojewody lubelskiego to zamieszkanie powinno stanowić kryterium decydujące o przyznaniu stypendium. Stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Tomaszowa Lubelskiego, która ograniczała grono beneficjentów do osób zameldowanych w mieście przez minimum trzy lata. W rozstrzygnięciu nadzorczym nr PN-II. 4131.333.2013 uznał, że jest ona sprzeczna z art. 1 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Zgodnie z nim to mieszkańcy gminy tworzą wspólnotę samorządową.
Student powinien wiązać przyszłość z gminą, która łoży na jego edukację
Jak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, wg. wyroku z 14 maja 2001 r. (sygn. V SA 1496/00) pobyt stały w danym lokalu oznacza zamieszkiwanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego lub długotrwałego przebywania z wolą koncentracji w danym miejscu swoich spraw życiowych, w tym założenia ośrodka osobistych i majątkowych interesów.
Ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych stanowi natomiast, że zameldowanie służy wyłącznie celom ewidencyjnym i nie potwierdza faktu pobytu w lokalu. O stałym mieszkaniu na terenie gminy, a tym samym o przynależności do wspólnoty samorządowej, nie świadczy więc zameldowanie, ale faktyczne przebywanie w danym miejscu.