W eWUŚ ubezpieczeni pacjenci wciąż podświetlają się na czerwono

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przesyła błędne dane do systemu.

Publikacja: 24.01.2014 08:47

Wczoraj na sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji posłowie i urzędnicy NFZ podsumowali rok funkcjonowania eWUŚ, czyli elektronicznego systemu służącego do weryfikacji ubezpieczenia pacjenta.

Z informacji zaprezentowanych przez przedstawicieli Funduszu wynika, że w bazie eWUŚ są nadal błędy.   Okazuje się, że niepełne dane do wykazu ubezpieczonych przesyła Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Prowadzi ono system ?PESEL-net dla służb mundurowych.

W danych, które przesyłają urzędnicy MSW do NFZ, są błędy w numerach ubezpieczonych. Z informacji MSW wynika też często, że jakaś osoba  zmarła. Błąd ujawnia się, gdy zgłasza się ona do lekarza. Chodzi zwłaszcza o osoby, które zakończyły pracę  i są na etapie ubiegania się o emeryturę lub rentę.

Przedstawiciele NFZ zaznaczyli też wczoraj, że bazy danych ubezpieczonych nie da się udoskonalić przez zmianę przepisów. Chodzi raczej o błędy ludzkie w instytucjach zajmujących się przesyłaniem danych do Funduszu, czyli ZUS, KRUS i MSW.

Informacje o ubezpieczonych do Funduszu przekazują także gminy. Dzieje się tak, bo np. osoby ubogie mają prawo do ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie decyzji wójta czy burmistrza. Kłopot w tym, że urzędnicy w samorządach wprowadzając dane do systemu, robią błędy w nazwiskach osób ubezpieczonych. Później okazuje się w przychodni, że jakaś osoba nie ma prawa do leczenia.

Co więcej, błędy w eWUŚ wynikają z tego, że ludzie nie wypełniają swoich obowiązków. Jedni zapominają zgłosić do ubezpieczenia dziecko, a inni nie zgłaszają np. informacji, że ubezpieczony zmarł za granicą.

Posłowie zaznaczyli jednak, że za zły przepływ informacji odpowiadają nie tylko obywatele. Trzeba z nich zdejmować obowiązki biurokratyczne. Dlatego instytucje, które mają informacje o urodzonym dziecku,  np. szpitale czy urzędy stanu cywilnego, same powinny zadbać o to, żeby nowego obywatela zgłosić do ubezpieczenia.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr