Nowe kryteria oceny szpitali

Narodowy Fundusz Zdrowia nagrodzi szpitale, które dbają o to, by nie narażać pacjentów na ryzyko zakażenia.

Publikacja: 27.01.2014 09:34

Pod koniec ubiegłego tygodnia Marcin Pakulski, p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, podpisał zarządzenie w sprawie określenia kryteriów oceny ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Nowe zarządzenie ułatwi procedowanie funduszowi. Pozwoli – w trakcie konkursów na usługi medyczne – wybierać te placówki, w których jakość leczenia pacjentów jest wysoka. Zarządzenie wskazuje kryteria, jakie NFZ będzie brał pod uwagę.

W praktyce oznacza to tyle, że większe szanse na podpisanie kontraktu będą miały te lecznice, które  monitorują zakażenia i stosują wobec pacjentów racjonalną politykę antybiotykową.

Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy NFZ, podkreśla, że jeśli placówki rzetelnie opracują i wprowadzą te rozwiązania, pacjenci będą krócej hospitalizowani, a częstość występowania zakażeń i ewentualnych powikłań po leczeniu  zmniejszy się.

Fundusz, przyznając kontrakt, będzie brał pod uwagę również to, czy placówka ma certyfikat ISO oraz certyfikat akredytacyjny ministra zdrowia.

Do tej pory NFZ, wybierając szpital czy przychodnię, brał głównie pod uwagę to, jak ma zorganizowane leczenie, jaką kadrę zatrudnia i jaką ma infrastrukturę. Rzeczywistość pokazywała też wielokrotnie, że konkurs wygrywał ten, kto zaproponował funduszowi jak najniższą cenę.

„Nowe kryteria przełożą się pozytywnie  na bezpieczeństwo pacjenta i wyniki leczenia" – podkreśla Andrzej Troszyński.

Nowe kryteria oceny szpitali NFZ będzie brał pod uwagę już w trakcie konkursów w 2014 r.

Zarządzenie fundusz wydał na podstawie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z 11 października 2013 r. Sejm, przyjmując ustawę, uznał, że pacjentom trzeba zapewnić ciągłość i kompleksowość leczenia.

Same kryteria wyboru lecznic opracował w ubiegłym roku specjalny zespół powołany przez Agnieszkę Pachciarz, ówczesną prezes NFZ. W jego skład weszli m.in. urzędnicy, lekarze i przedstawiciele pacjentów. NFZ nie wykluczał wówczas, że w 2014 r. będzie pracował nad kolejnymi kryteriami, które przyczynią się do polepszenia opieki nad pacjentem.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem