Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 11 marca 2019 r. (sygn. 0115-KDIT1-3.4012.93.2019. 2.BJ) rozstrzygnął kwestię opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowej niezabudowanej o przeznaczeniu przemysłowym i leśnym. Gmina zamierza sprzedać działkę niezabudowaną, nabytą w 1997 r. na podstawie umowy sprzedaży.
Czytaj także: VAT: sprzedaż z preferencją także dla gruntu
Wnioskodawcy z tytułu zakupu tej nieruchomości nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przedmiotowa działka jest niezabudowana, częściowo porośnięta samosiejkami drzew (kilkanaście sztuk).
Natomiast zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy działka położona jest częściowo na terenach przemysłu o symbolu planu E3P, częściowo w terenach lasów o symbolu planu E4ZL, zaś część działki (położona w obrębie terenu przemysłowego) znajduje się w obszarze z możliwością lokalizacji masztów antenowych dla systemów radiokomunikacyjnych. Ponadto, na części działki położonej na terenach lasów dopuszcza się umieszczenie urządzeń turystycznych oraz obiektów ściśle związanych z gospodarką leśną. Działka będąca przedmiotem sprzedaży nie jest i nie była oddana nikomu do użytkowania (tj. nie zawarto żadnej umowy dzierżawy, użyczenia itp.). Dla części działki obejmującej swym zakresem zarówno teren przemysłowy, jak i teren leśny w 2015 r. została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę linii oświetlenia drogowego. Zgodnie z opinią uzyskaną przez gminę z Pracowni Urbanistyki i Architektury tereny leśne w intencji miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jak i ustawy o lasach nie stanowią terenu budowlanego.
Przedmiotowa działka nie była wykorzystywana wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku. Gmina celem przywrócenia terenu do użytkowania zleciła wykonanie na niej prac porządkowych polegających na usunięciu z niej drzew i krzewów i odliczyła podatek VAT naliczony od tych usług. W ślad za tym gmina dokonała sprzedaży wyciętego drewna, w związku z czym wystawiła fakturę –sprzedaż opodatkowana była podatkiem VAT w wysokości 8 proc. Ponadto gmina odliczyła VAT naliczony z faktury za wykonanie operatu szacunkowego określającego wartość rynkową przedmiotowej działki, odpowiednio z zastosowaniem wskaźnika i prewskaźnika.