Podwyżka dla zastępującego wójta

Luka w przepisach powoduje, że nie wiadomo, kto ma ustalić wynagrodzenie dla zastępcy wójta pełniącego obowiązki szefa gminy.

Publikacja: 24.03.2014 09:15

Podwyżka dla zastępującego wójta

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Gdy wystąpi  przemijająca przeszkoda w wykonywaniu zadań i kompetencji wójta spowodowana m.in. chorobą trwającą dłużej niż 30 dni, zawieszeniem w czynnościach służbowych czy tymczasowym aresztowaniem, jego zadania i kompetencje przejmuje pierwszy zastępca.

– Nie można wykluczyć, że czasowe przejęcie funkcji wójta wiązać się będzie ze zwiększeniem obowiązków i zadań zastępcy – mówi Magdalena Młochowska, wiceminister administracji i cyfryzacji. – To zaś mogłoby uzasadniać podwyżkę jego wynagrodzenia – dodaje.

Oczywiście taka podwyżka musi respektować granice wskazane przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Pozostaje jednak pytanie: kto takiemu zastępcy wójta, który czasowo wykonuje obowiązki wójta, ma „dać"  podwyżkę?

Kompetencje sekretarza nie obejmują ustalania wynagrodzenia wójta gminy

– Zastępca wójta pełniący przejściowo jego obowiązki nie staje się przez to wójtem, lecz pozostaje jego zastępcą –mówi prof. Andrzej Szewc z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. – Zgodnie zatem z art. 7 pkt 1 ustawy o pracownikach samorządowych decyzje w sprawie jego wynagrodzenia powinien podejmować wójt – dodaje.

Ustawodawca nie przewidział jednak, że wójt może nie być w stanie tego zrobić, a sprawa okaże się na tyle pilna, że nie da się decyzji w tej sprawie odwlec. – Mamy zatem do czynienia z klasyczną luką w prawie, a podstawową metodą rozwiązywania takich problemów jest analogia legis – tłumaczy prof. Szewc. – Posługując się nią, dochodzę do wniosku, że podmiotem uprawnionym w takiej sytuacji do zmiany wynagrodzenia zastępcy wójta pełniącego  jego funkcje jest rada gminy, bo to do jej właściwości należy ustalanie, w tym zmiana, wynagrodzenia wójta (art. 8 ust. 2 ustawy) – przekonuje prof. Szewc.

Odmienne stanowisko w tej sprawie prezentuje Ministerstwo Administacji i Cyfryzacji.

– Biorąc pod uwagę rangę i zadania sekretarza, uzasadniony wydaje się pogląd, że to on może dokonać zmiany warunków płacy zastępcy pełniącego funkcję wójta – mówi wiceminister Magdalena Młochowska. – Zwłaszcza jeżeli został upoważniony przez wójta do wykonywania zadań z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi – dodaje.

Ze stanowiskiem tym nie zgadza się prof. Szewc.

– W żadnym razie nie może to być sekretarz gminy, którego uprawnienia do  dokonywania czynności z zakresu prawa pracy wobec wójta ewidentnie nie obejmują spraw dotyczących wynagrodzenia – mówi profesor.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr