Gmina Góra Św. Małgorzaty wystąpiła do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi z pytaniem o możliwość sfinansowania oświetlenia zabytkowej Archikolegiaty w Tumie pod wezwaniem Najświętszej Marii panny i Św. Aleksego.
Archikolegiata jest to obiekt sakralny niebędącym własnością gminy ale wpisanym do gminnego rejestru zabytków.
- Dla mieszkańców Archikolegiata jest obiektem zabytkowym z wielowiekową tradycją oraz wizytówką gminy – mówi Włodzimierz Frankowski, wójt gminy Góra Św. Małgorzaty. – Wyeksponowanie obiektu poprzez oświetlenie zewnętrzne przyczyni się bezwzględnie do zwiększenia promocji gminy, wzrostu świadomości wśród społeczeństwa o historycznej roku Archikolegiaty oraz rozbudzenia zainteresowania kulturą, zabytkami gminy i regionu a także zwiększenia atrakcyjności turystycznej gminy – dodaje wójt Frankowski.
W ocenie samorządu na finansowanie oświetlenia zabytku pozwalają także przepisy ustawy o samorządzie gminnym. Z jej przepisów wynika, że do zadań gminy należą wszystkie sprawy o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Ponadto zgodnie z jej art. 7 ust. 1 pkt 18 do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb mieszkańców, a w szczególności promocja gminy.
W ocenie radcy prawnego Wojciecha Kowalkiewicza sfinansowanie przez gminę kosztów eksploatacji oświetlenia zabytkowych obiektów sakralnych, w ramach działań promujących gminę jest uzasadnione. – Poniesienie przez gminę takich wydatków nie naruszy szczególnych zasad wydatkowania środków pieniężnych określonych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami – podkreśla mecenas Kowalkiewicz.