Wiele powiatów ma problemy z samodzielnym uchwaleniem budżetu. Zadania tego nie ułatwiają przepisy ustawy o finansach publicznych (ufp), w szczególności indywidualny wskaźnik zadłużenia. Dlatego Związek Powiatów Polskich postuluje nowelizację art. 243 ufp, czyli przepisu zawierającego algorytm służący do obliczania tego wskaźnika. Zmiany – w ocenie powiatów – pozwolą także lepiej przygotować samorządy do absorpcji środków unijnych w latach 2014–2020.
Zmiany pod fundusze
Najdalej idąca propozycja ZPP zakłada zawieszenie stosowania indywidualnego wskaźnika do 2020 r.
– Jako wariant alternatywny zgłaszamy zmiany algorytmu zadłużenia poprzez obniżenie progu wkładu do projektów unijnych do poziomu 30 proc. oraz wskazanie, że powyższy limit odnosi się wyłącznie do środków kwalifikowanych wydawanych po 1 stycznia 2011 r. – informuje Marzena Kempińska, wiceprezes zarządu Związku Powiatów Polskich.
– Teraz art. 243 ufp zakłada, że do zadłużenia nie wlicza się zobowiązań zaciągniętych na projekty współfinansowane z funduszy unijnych w co najmniej 60 proc. – wyjaśnia Jan Grabiec, starosta legionowski. – Tak ustalony limit jest dla samorządów dyskryminujący, zwłaszcza dla jednostek prowadzących inwestycje, które w przyszłości mają przynosić dochód – dodaje.
Często jest również tak, że aby zwiększyć liczbę samorządów korzystających z dofinansowania, jego poziom zostaje obniżony i zamiast np. maksylmalnych 85 proc., dofinansowanie jest ustalane na poziomie 50 proc. lub niższym.