VAT od gminy: fiskus nie ograniczy odliczenia VAT od wydatków na targowisko

Gmina, która stosuje opłatę rezerwacyjną, może odzyskać cały VAT od wydatków związanych z targowiskiem.

Publikacja: 03.09.2014 09:13

VAT od gminy: fiskus nie ograniczy odliczenia VAT od wydatków na targowisko

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska MS Magda Starowieyska

Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny wydał precedensowy wyrok w sporze o pełne prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z targowiskiem. To dobra wiadomość dla gmin, które szukają sposobu na odzyskanie VAT związanego z inwestycjami w lokalne miejsca handlu.

Dwie opłaty

Kanwą sporu była interpretacja podatkowa. We wniosku gmina wyjaśniła, że jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Prowadzi inwestycję w zakresie budowy częściowo zadaszonego targowiska. W związku z tym finansuje m.in. prace projektowe, utwardzenie placu, zadaszenie, ogrodzenie, wykonanie parkingów oraz toalet. Będzie również ponosić koszty bieżące związane z utrzymaniem targowiska.

Gmina wyjaśniła, że pierwotnie nie miała ściśle sprecyzowanej koncepcji funkcjonowania targowiska. Początkowo zamierzała pobierać od handlujących jedynie opłatę targową. Ale ostatecznie podjęła decyzję o wprowadzeniu też tzw. opłaty rezerwacyjnej. To rodzaj czynszu z tytułu odpłatnego udostępniania czy pierwszeństwa do miejsca targowego, pobieranego na podstawie umowy. Gmina uważała, że w związku z tym ma prawo do pełnego odliczenia VAT od wydatków związanych z inwestycją.

Fiskus odpowiedział, że takiej możliwości nie ma. W jego ocenie gmina może odliczać VAT, ale zgodnie z art. 86 ust. 7b ustawy o VAT, czyli według udziału procentowego. Ogranicza on prawo do odliczenia w wypadku nakładów m.in. na wytworzenie nieruchomości, gdy jest ona wykorzystywana zarówno do celów prowadzonej działalności, jak i do innych.

100 proc. korzyści

Gmina postanowiła walczyć o pełne prawo do odliczenia i wygrała. Najpierw jej stanowisko potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

Zauważył, że gmina w odniesieniu do opłaty rezerwacyjnej pobieranej na podstawie umów cywilnoprawnych będzie prowadziła działalność gospodarczą. Jednocześnie nie zgodził się z fiskusem, że fakt poboru opłaty targowej oznacza konieczność stosowania procentowego odliczania podatku naliczonego, przewidzianego w art. 86 ust. 7b ustawy o VAT.

Ostatecznie rację gminie przyznał też sąd kasacyjny. Zwrócił uwagę na przepisy dyrektywy 112, które miały m.in. urealnić wykorzystywanie nieruchomości przez przedsiębiorców.

– Nie ma wątpliwości, że targowisko jest w 100 proc. wykorzystywane do działalności gospodarczej – podkreśliła sędzia sprawozdawca Dagmara Dominik-Ogińska.

NSA uznał więc, że w spornej sprawie zastosowanie ma ogólna reguła z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, czyli pełne prawo do odliczenia VAT. Wyrok jest prawomocny.

Opinia dla „Rz"

Adam ?Bartosiewicz, radca prawny, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL

Wyrok NSA jest dowodem na to, jak wiele trudności w stosowaniu wywołuje art. 86 ust. 7b ustawy o VAT. Miał on być odpowiedzią na sytuacje, w których nieruchomości (budynki i budowle) są jednocześnie wykorzystywane do działalności gospodarczej i do innych celów. Miał pozwalać na określenie w takich sytuacjach kwoty podatku naliczonego, a nie zakresu prawa do odliczenia. Tymczasem niejasne pozostaje nie tylko to, jak, ale w ogóle – kiedy go stosować. Jego wykładnia jest szczególnie istotna dla gmin. W ich wypadku występuje duże prawdopodobieństwo jego stosowania i należy się spodziewać, że będzie źródłem jeszcze wielu sporów z fiskusem.

Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny wydał precedensowy wyrok w sporze o pełne prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z targowiskiem. To dobra wiadomość dla gmin, które szukają sposobu na odzyskanie VAT związanego z inwestycjami w lokalne miejsca handlu.

Dwie opłaty

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo