Wójt nie ma prawa wykreślać miejscowości z mapy

Urzędowe nazwy ustala, zmienia lub znosi w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw administracji publicznej

Publikacja: 10.11.2014 07:30

Mieszkańcy miejscowości Gumienice złożyli do wójta gminy Pierzchnica wniosek, aby wystąpił do ministra administracji i cyfryzacji o zmianę nazwy ich miejscowości. W gminie Pierzchnica urzędowe nazwy miejscowości to:  Gumienice – wieś, Straszniów Gumienicki – część wsi Gumienice, oraz Towarzystwo –część wsi Gumienice. Nazwa miejscowości Gumienice-Straszniów używana jest tylko w dokumentach ewidencji ludności, w aktach stanu cywilnego i przez miejscową ludność.

Zostały przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami, a następnie sprawa rozpatrzenia wniosku o zmianę nazwy miejscowości była procedowana na sesji rady. Radni odrzucili jednak projekt uchwały w tej sprawie.

Wójt gminy Pierzchnica wydał więc własne zarządzenie, które miało uporządkować ewidencję numeracji nieruchomości. Postanowił objąć  w nim jednolitą nazwą i numeracją dotychczasowe terytorium wszystkich miejscowości mających w nazwie Gumienice.

Zarządzenie w tej sprawie zostało unieważnione przez wojewodę świętokrzyskiego, bo po decyzji wójta przestały istnieć części wsi Gumienice o nazwach: Straszniów Gumienicki oraz Towarzystwo, mimo że dalej figurują w urzędowym wykazie nazw miejscowości i ich części.

Zgodnie z brzmieniem art. 7 ustawy o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych urzędowe nazwy ustala, zmienia lub znosi w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw administracji publicznej po przeprowadzeniu postępowania. Powinno ono określać dotychczasową nazwę urzędową, nazwę po zmianach, rodzaj miejscowości, pierwszy i drugi przypadek deklinacji, a w odniesieniu do nazw miast i wsi również formę przymiotnika utworzonego od tej nazwy.

Ponadto zarządzenie wójta zostało wydane z naruszeniem § 5 ust. 3 rozporządzenia ministra administracji i cyfryzacji z 9 stycznia 2012 r. w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów. Zgodnie z jego treścią dla każdej wsi lub części wsi stanowiącej miejscowość oraz dla każdego osiedla na obszarach miast, w których ulice i place nie mają nazw, tworzy się jeden ciągły zbiór numerów porządkowych  w sposób zapewniający jego przestrzenną regularność oraz unikalność jego elementów.

Z powyższego przepisu wynika, że odrębny zbiór powinien być prowadzony dla wsi oraz odrębny dla części wsi.

Straszniów Gumienicki oraz Towarzystwo stanowią odrębne części wsi Gumienice, w związku z tym dla każdej z nich powinny być ustalone odrębne zbiory numerów porządkowych. A zatem odrębny zbiór powinien być ustalony dla wsi Gumienice, odrębny dla Straszniowa Gumienickiego oraz odrębny dla Towarzystwa.

Wójt, nadając jednolitą, ciągłą numerację porządkową dla Gumienic, Straszniowa Gumienickiego i Towarzystwa, naruszył prawo – orzekł wojewoda.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem