Krajowa polityka miejska na finiszu

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zapowiada, że KPM zostanie przyjęta przez rząd najpóźniej w czerwcu 2015 r.

Publikacja: 20.01.2015 09:15

Toczy się spór o zmiany w polityce miejskiej

Toczy się spór o zmiany w polityce miejskiej

Foto: www.sxc.hu

Celem strategicznym krajowej polityki miejskiej jest wzmocnienie zdolności miast i obszarów zurbanizowanych do kreowania zrównoważonego rozwoju i tworzenia miejsc pracy oraz poprawy jakości życia mieszkańców.

– Krajowa polityka miejska nie ma własnego budżetu –wyjaśnia Andrzej Brzozowy, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Przestrzennej w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. – Jednak w treści opisującego ją dokumentu wskazujemy, z jakich programów i funduszy europejskich będą dostępne środki na realizację wyznaczonych celów. Co więcej, środki te będą dostępne zgodnie z zasadą pierwszeństwa inwestycji prowadzonych na terenach już zurbanizowanych przed mającymi powstawać na tzw. greenfieldach – dodaje.

Po urzeczywistnieniu założeń krajowej polityki miejskiej do 2020 r. polskie miasta mają być konkurencyjne, silne, spójne, zwarte i zrównoważone oraz sprawne.

Przedtem niezbędne jest jednak opracowanie zmian legislacyjnych.

– Mamy nadzieję, że dwie z ważnych z punktu widzenia wdrażania KPM ustaw: rewitalizacyjna i tzw. mała nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zostaną uchwalone jeszcze przez Sejm tej kadencji – mówi dyrektor Brzozowy.

Zwłaszcza ta druga ustawa ma znaczenie priorytetowe, a to dlatego, że zawiera rozwiązania, które mają powstrzymać rozlewanie się miast, czyli niekontrolowaną zabudowę terenów podmiejskich.

O ile konkretne zapisy w KPM dotyczące działań instytucji rządowych (resortów, podległych im agencji) należy traktować jako bezpośrednie zobowiązanie do podjęcia działań zmierzających do osiągnięcia zapisanych w dokumencie celów, o tyle dla samorządów KPM nie jest wiążąca.

– W dokumencie akcentujemy samodzielność samorządu terytorialnego – mówi Andrzej Brzozowy. – Nie chcemy miastom narzucać żadnych rozwiązań. KPM ma jedynie wskazywać im pożądane z punktu widzenia państwa kierunki rozwoju – wyjaśnia.

Dla samorządów oznacza to między innymi, że aplikując o środki pomocowe, nie będą się musiały powoływać na postanowienia zawarte w KPM.

– Obecnie trwa trzeci etap prac nad KPM, podczas którego Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotuje drugi projekt dokumentu, uwzględniający wnioski z przeprowadzonych dotychczas konsultacji – zapowiada Andrzej Brzozowy. I dodaje, ze czwartym i ostatnim etapem prac będzie planowane na drugi kwartał 2015 r. przedstawienie KPM Radzie Ministrów.

—cyran

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Dobra osobiste
Po błędnej diagnozie nie zdążyła pożegnać się z dzieckiem. Sąd wycenił ból matki
Prawo drogowe
Jakie kary grożą za kierowanie autem bez uprawnień? Trzy scenariusze wydarzeń
Praca, Emerytury i renty
Na tę informację czekają miliony seniorów. Znamy termin wypłaty 14. emerytury
Prawo w Polsce
Wybory prezydenckie 2025. Jak zmienić miejsce głosowania przed drugą turą?