Celem strategicznym krajowej polityki miejskiej jest wzmocnienie zdolności miast i obszarów zurbanizowanych do kreowania zrównoważonego rozwoju i tworzenia miejsc pracy oraz poprawy jakości życia mieszkańców.
– Krajowa polityka miejska nie ma własnego budżetu –wyjaśnia Andrzej Brzozowy, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Przestrzennej w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. – Jednak w treści opisującego ją dokumentu wskazujemy, z jakich programów i funduszy europejskich będą dostępne środki na realizację wyznaczonych celów. Co więcej, środki te będą dostępne zgodnie z zasadą pierwszeństwa inwestycji prowadzonych na terenach już zurbanizowanych przed mającymi powstawać na tzw. greenfieldach – dodaje.
Po urzeczywistnieniu założeń krajowej polityki miejskiej do 2020 r. polskie miasta mają być konkurencyjne, silne, spójne, zwarte i zrównoważone oraz sprawne.
Przedtem niezbędne jest jednak opracowanie zmian legislacyjnych.
– Mamy nadzieję, że dwie z ważnych z punktu widzenia wdrażania KPM ustaw: rewitalizacyjna i tzw. mała nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zostaną uchwalone jeszcze przez Sejm tej kadencji – mówi dyrektor Brzozowy.