Za zarządzanie ruchem na drogach krajowych odpowiada Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, a na drogach wojewódzkich - marszałek województwa. Starosta odpowiada natomiast za zarządzanie na drogach powiatowych i gminnych, a prezydent miasta zarządza ruchem na drogach publicznych położonych w miastach na prawach powiatu (z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych). Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad może powierzyć zadania związane z ruchem na drogach krajowych marszałkowi województwa. Za ruch na drogach wewnętrznych odpowiada zarządzający nimi.
Co w projekcie
Ruch na drodze odbywa się na podstawie dokumentu – organizacja ruchu – który zatwierdza organ nim zarządzający (czyli albo Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, albo marszałek województwa, albo starosta lub prezydent miasta).
Projekt organizacji ruchu mogą przedstawić do zatwierdzenia: zarząd drogi, sam organ zarządzający ruchem, a także inwestor lub jednostka realizująca przedsięwzięcia związane np. z ruchem kolejowym, robotami drogowymi lub przebiegiem szklaków turystycznych.
Zarządcami dróg, czyli organami odpowiadającymi za planowanie, budowę, przebudowę, remont, utrzymanie i ochronę dróg, są:
- Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad – dla dróg krajowych,