W art. 132 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) przewidziano, że w sytuacji, gdy wszystkie strony danego postępowania wniosły odwołanie, a organ, który wydał decyzję, uzna, że zasługuje ono w całości na uwzględnienie, może wydać nową decyzję, w której uchyli lub zmieni zaskarżoną decyzję. Regulacja ta ma zastosowanie także w przypadku, gdy odwołanie wniosła co prawda tylko jedna ze stron, ale pozostałe strony wyraziły zgodę na uchylenie lub zmianę decyzji zgodnie z żądaniem odwołania.
Jakie wyłączenia
Powyższe uprawnienie jest określane jako samokontrola organu I instancji. Nie przysługuje ono organowi odwoławczemu (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 18 grudnia 2007 r., sygn. II SA/Bd 449/07). Również zwrot akt sprawy organowi I instancji w następstwie uchylenia decyzji – czy to przez organ odwoławczy czy przez sąd administracyjny – nie powoduje reaktywowania uprawnienia organu I instancji na podstawie art. 132 k.p.a. (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 listopada 2011 r., sygn. I OSK 1064/11). Od nowej decyzji wydanej na podstawie tego przepisu strony mogą wnieść odwołanie.
Organ I instancji, który wydał decyzję, może skorzystać z omawianego uprawnienia w terminie siedmiu dni od dnia, w którym otrzymał odwołanie. Jeżeli tego nie zrobi, powinien przesłać odwołanie wraz z aktami sprawy organowi II instancji (art. 133 k.p.a.). Wzruszenie decyzji w trybie art. 132 k.p.a. przy niedopełnieniu któregokolwiek z warunków przewidzianych w § 1 i 2 tego przepisu bądź przy niezachowaniu terminu siedmiu dni z art. 133 k.p.a. stanowi rażące naruszenie prawa (wyrok NSA z 28 maja 2008 r., sygn. II OSK 560/07).
Przykład:
Osoba, której pozbawiono statusu bezrobotnego, wniosła odwołanie od decyzji starosty w tej sprawie. W takim przypadku starosta ma siedem dni na podjęcie decyzji, czy wniesione odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie. W tym terminie organ I instancji musi albo uchylić bądź zmienić wydaną przez siebie decyzję, albo przesłać odwołanie wraz z aktami sprawy do organu wyższego stopnia (por. m.in. wyrok WSA w Gdańsku z 12 stycznia 2012 r., sygn. III SA/Gd 491/11).
Zgodnie z żądaniem strony
Wydana decyzja może być zmieniona w trybie samokontroli tylko wtedy, gdy wniesione odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie. Aby można było wydać nową decyzję w tym trybie, odwołanie musi zawierać konkretne żądania dotyczące zaskarżonej decyzji, z którymi zgadza się organ. W toku postępowania autokontrolnego przy ocenie, czy odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, trzeba wziąć pod uwagę zarówno zawarte w odwołaniu wnioski co do zaskarżonej decyzji, jak i merytoryczną treść zgłoszonego żądania. Wyjście poza zarzuty i wnioski odwołania jest w omawianym postępowaniu niedopuszczalne (wyrok WSA w Olsztynie z 16 czerwca 2009 r., sygn. I SA/Ol 403/09).