Wojewoda zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku postanowienia regulaminu Rady Gminy w sprawie uchwalenia Statutu Gminy. Uregulowania dotyczyły prawa do zrzeszania się radnych w kluby i zdaniem skarżącego były niezgodne z konstytucją.
Organ wskazał, iż kuby są formą organizowania się radnych. Ustawa nie określa żadnych zasad tworzenia klubów radnych, odsyłając w całości w tej sprawie do rozwiązań statutowych. Regulacja dokonana przez radę gminy w statucie winna zatem określać zadania i kompetencje klubów, a także wzajemne stosunki pomiędzy klubami a radą i jej organami wewnętrznymi. Przy czym statusu prawnego klubów nie można utożsamiać ze statusem komisji rady.
Tymczasem, zdaniem organu, rada gminy określiła, że warunkiem utworzenia klubu jest zadeklarowanie w nim udziału przez co najmniej pięciu radnych oraz że kluby podlegają rozwiązaniu uchwałą rady, gdy liczba ich członków spadnie poniżej pięciu.
Skarżący zauważył, że wprowadzając regulacje o charakterze ustrojowym, rada nie może naruszać przepisów konstytucji oraz ustaw. Przy ustaleniu zasad działania klubów radnych, powinna mieć na względzie zasadę wolności zrzeszania się, która przeniesiona na grunt funkcjonowania rady gminy - musi być rozumiana jako wolność zakładania klubów i zrzeszania się w nich przez radnych. Ograniczeniem tego rodzaju wolności jest ustanowienie zbyt wysokiego progu liczbowego tworzenia klubu radnych.
Wojewoda przypomniał, iż w orzecznictwie sądów administracyjnych jest utrwalony pogląd, że przy niewielkiej liczebności ustawowego składu rady, ustalenie w statucie gminy wysokiego progu liczbowego tworzenia klubu radnych stanowi istotne naruszenie przepisów o samorządzie gminnym.