Specjalna ustawa ma uregulować rozliczenia VAT samorządów w związku z wyrokiem TSUE

Centralizacja rozliczeń VAT gmin i ich zakładów budżetowych nastąpi 1 stycznia 2017 r.

Publikacja: 19.01.2016 06:56

Specjalna ustawa ma uregulować rozliczenia VAT samorządów w związku z wyrokiem TSUE

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Ministerstwo Finansów chce ustanowić przepisy, które mają w praktyce wdrożyć wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 29 września 2015 r. (sygn. C-276/14). Trybunał podważył w nim częstą w Polsce praktykę oddzielnego rozliczania VAT przez różne jednostki organizacyjne tej samej gminy. W konsekwencji ma nastąpić centralizacja rozliczeń, a gmina stanie się prawnym sukcesorem dotychczasowych podatników VAT, jakim były gminy.

Według ogłoszonego w poniedziałek projektu przejęcie rozliczeń przez lokalną „centralę" (czyli wójta, burmistrza czy prezydenta miasta) ma nastąpić 1 stycznia 2017 r. Wówczas dotychczasowi podatnicy (np. gminne zakłady komunalne) zostaną automatycznie wykreśleni z rejestru podatników VAT. Może to jednak nastąpić wcześniej, jeśli dotychczasowi podatnicy VAT, będący jednostkami organizacyjnymi gminy, złożą stosowne oświadczenie w lokalnym urzędzie skarbowym. Będą mogły to zrobić w ciągu dwóch miesięcy od wejścia w życie ustawy (sama ustawa ma obowiązywać od 1 marca 2016 r.). Konkretna data powinna być początkiem okresu rozliczeniowego w VAT (a więc początkiem miesiąca lub kwartału).

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr