Chociaż wiele w zakresie termomodernizacji budynków publicznych i mieszkalnych już zrobiono, to wciąż równie dużo pozostaje do wykonania. Projekty związane z ocieplaniem i wymianą niezbędnej infrastruktury (np. okien, drzwi zewnętrznych, oświetlenia) były dofinansowywane ze środków unijnych w trakcie realizacji programów operacyjnych na lata 2007–2013. Jednak nie wszystkie potrzeby w tym zakresie zostały zaspokojone. Stąd i w programach poszczególnych województw przygotowanych na okres 2014–2020 można znaleźć działania, które właśnie takie przedsięwzięcia będą wspierać. I to zwykle przy stosunkowo dużym udziale funduszy unijnych. Dofinansowanie na projekty termomodernizacyjne wykonywane przez samorządy lub ich jednostki organizacyjne sięga zwykle 85 proc. kosztów kwalifikowanych.
W poszczególnych województwach środki na realizację takich inwestycji da się znaleźć w różnych działaniach. Ze względu na to, że każdy region samodzielnie konstruował swój program, kolejność tzw. osi priorytetowych, działań i poddziałań jest oczywiście inna. Inaczej mogą być także rozłożone pewne akcenty i ogólny zakres konkretnych części tych programów.
Projekty związane z termomodernizacją mogą wpisywać się w działania generalnie poświęcone efektywności energetycznej. Wtedy oprócz typowych ociepleń i wymiany urządzeń mogą one dopuszczać do realizacji jeszcze inne rodzaje projektów. Można także spotkać działania, w których termomodernizacja połączona jest i z efektywnością energetyczną, i jeszcze z odnawialnymi źródłami energii.
Przykładowo wsparcie dla samorządów, ale także ich jednostek organizacyjnych, związków lub stowarzyszeń w zakresie modernizacji cieplnej przewiduje działanie 3.3 „Efektywność energetyczna w sektorze publicznym i mieszkaniowym" programu województwa kujawsko-pomorskiego. Najbliższy nabór wniosków będzie prowadzony od 18 do 29 lipca. Podobny numer ma działanie w programie województwa wielkopolskiego. Część 3.2 „Poprawa efektywności energetycznej w sektorze publicznym i mieszkaniowym" także przewiduje dotacje na termomodernizację budynków publicznych.
Podobnie jak w woj. kujawsko- pomorskim samorządy będą mogły otrzymać wsparcie na przygotowanie audytów energetycznych oraz kompleksową modernizację energetyczną budynków użyteczności publicznej wraz z wymianą wyposażenia tych obiektów na energooszczędne w zakresie: ocieplenia obiektu, wymiany okien, drzwi zewnętrznych oraz oświetlenia na energooszczędne, przebudowy systemów grzewczych (wraz z wymianą i podłączeniem do źródła ciepła), przebudowy systemów wentylacji i klimatyzacji, instalacji OZE w modernizowanych energetycznie budynkach, instalacji systemów chłodzących, w tym również z OZE.