Władze Gdańska przygotowały program integracji imigrantów. Jego powstanie było efektem rocznych prac międzysektorowego i interdyscyplinarnego Zespołu ds. modelu integracji imigrantów i imigrantek, który wypracował „Model integracji imigrantów". Model ten stanowi określenie obszarów i kierunków działań zmierzających do prowadzenia skutecznej i efektywnej polityki Miasta Gdańska dotyczącej integracji imigrantów.
Usługi publiczne
Podstawą opracowania wskazanego wyżej dokumentu był przegląd sposobu zarządzania usługami publicznymi realizowanymi przez administrację samorządową w obszarach edukacji, ochrony zdrowia, pomocy społecznej, bezpieczeństwa publicznego, rynku pracy oraz mieszkalnictwa oraz wypracowanie standardów ich działania na przyszłość. Nie ulega bowiem wątpliwości, że wiele problemów, z którymi borykają się imigranci można rozwiązać kompleksowo poprzez zintegrowanie zarządzania wskazanymi usługami.
Inspiracją do podjęcia prac były doświadczenia innych krajów europejskich zrzeszonych w ramach międzynarodowej sieci EuroCities, a także wsparcie przedstawicieli wielu sektorów i środowisk z grupą ponad 20 imigrantów włącznie. Cały zespół uczestniczył w serii szkoleń realizowanych przez specjalistów z zakresu wielokulturowości, polskiej polityki imigracyjnej, europejskich standardów polityki imigracyjnej (miasta włączające), uwarunkowań prawnych dla statusów cudzoziemców (szkolenia, seminaria, warsztaty), czy szkoleń organizowanych przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji.
System zarządzania
By poprawić i ułatwić imigrantom życie na terenie Gdańska zostały stworzone procedury reagowania w sytuacjach kryzysowych. Dotyczą one m.in. zagrożenia bezdomnością, przemocą, niewywiązywania się przez rodziny z obowiązku szkolnego. W sytuacji kryzysowej ma zostać powołany koordynator ds. dyskryminacji oraz specjalny zespół, który będzie ściśle współpracował w tym obszarze. Koordynator będzie odpowiedzialny nie tylko za wypracowanie i wdrożenie standardu antydyskryminacyjnego w Gdańsku, ale także przygotowanie tzw. pakietu startowego, czyli przystępnej publikacji o charakterze informacyjnym. Będzie ona zawierać informacje dotyczące edukacji, opieki zdrowotnej, zatrudnienia, systemu podatkowego, zakwaterowania, pomocy społecznej, kultury, społeczności lokalnej oraz kwestii przemocy i dyskryminacji.
Działania miękkie
W dokumencie przewidziano także podjęcie aktywności związanych z włączeniem imigrantów do społeczności lokalnej. Chodzi o budowanie więzi i relacji społecznych, wymianę kulturową, wzajemne poznanie. Procesy te będą wspierane systematycznie m.in. poprzez rozwijanie różnorodnych form i sieci wolontariatu.