Skarbówka nie chce daniny od dotacji przyznawanych przez gminy na modernizację ogrzewania. Beneficjentowi nie trzeba więc wystawiać PIT-8C. Potwierdza to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Rada gminy przyjęła uchwałę w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji dla właścicieli budynków mieszkalnych. Pieniądze mają być przyznawane na wymianę starych kotłów na nowe, ekologiczne, montaż instalacji solarnej oraz montaż pompy ciepła do produkcji ciepłej wody użytkowej. Dotacja wypłacana jest z budżetu gminy, a środki pochodzą z pożyczki zaciągniętej w wojewódzkim funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Gmina zapytała fiskusa, czy przyznawane osobom fizycznym dofinansowanie jest opodatkowane i czy musi beneficjentom wystawiać informacje PIT-8C. Twierdzi, że nie ma takiego obowiązku. Powołuje się na art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT, zgodnie z którym zwolnione z podatku są dotacje (w rozumieniu przepisów o finansach publicznych) otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Podkreśla, że podstawą przyznawania pieniędzy jest ustawa – Prawo ochrony środowiska. Wynika z niej, że finansowanie ochrony środowiska może polegać na udzieleniu dotacji celowej w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych z budżetu gminy.
Powołuje się też na art. 221 ustawy o finansach publicznych. Zgodnie z tym przepisem podmioty niezaliczane do sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku mogą otrzymywać z budżetu jednostki samorządu terytorialnego dotacje celowe na cele publiczne związane z wykonywaniem zadań tej jednostki, a także na dofinansowanie inwestycji związanych z wykonywaniem tych zadań. Reasumując, gmina twierdzi, że przyznawane pieniądze są zwolnione z podatku i w związku z tym nie musi wystawiać informacji PIT-8C.
Co na to skarbówka? Przypomniała, że otrzymane dotacje są wymienione w ustawie o PIT jako przychody z tzw. innych źródeł. Co do zasady wypłacający je podmiot powinien wypełnić informację PIT-8C i przesłać ją do urzędu skarbowego oraz osoby, która otrzymała pieniądze. Beneficjent wykazuje przychód w swoim zeznaniu rocznym, dolicza do innych, wylicza dochód i płaci podatek według skali (18 lub 32 proc. w zależności od wysokości łącznych dochodów).