Jak poprawić byt bezdomnych zwierząt w gminach - szkolenie w NIK

Jak powinny działać gminy w zakresie szeroko pojętej ochrony zwierząt, żeby skutecznie i humanitarnie zmniejszać populacje bezdomnych psów i kotów? Dyskutowano o tym podczas szkolenia dla radnych i wolontariuszy, zorganizowanego w centrali NIK. Wzięli w nim udział także przedstawiciele środowisk prozwierzęcych.

Publikacja: 12.10.2017 15:26

Jak poprawić byt bezdomnych zwierząt w gminach - szkolenie w NIK

Foto: 123RF

Szkolenie „Skuteczna i humanitarna metoda zmniejszenia populacji zwierząt bezdomnych w Polsce, w trosce o publiczne pieniądze", skierowane było do wszystkich, którzy chcą wprowadzać do swoich gmin, tzw. dobre praktyki w ochronie zwierząt. Kontrole NIK przeprowadzone w ostatnich latach wykazały wiele nieprawidłowości negatywnie oceniając działanie niektórych gmin w tym zakresie.

Wśród wniosków de lege ferenda sformułowanych przez NIK znalazło się: wprowadzenie ustawowego obowiązku rejestracji i znakowania psów; zmiana art. 11a ustawy o ochronie zwierząt, poprzez zaliczenie programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi do aktów prawa miejscowego; uchylenie zapisów art. 7a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku dotyczących „ochrony przed bezdomnymi zwierzętami"; oraz zamieszczenie w tej ustawie precyzyjnej definicji schroniska.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr