Aktualizacja: 14.11.2017 05:30 Publikacja: 14.11.2017 05:30
Foto: Adobe Stock
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (Dyrektor KIS) 10 maja 2017 r. wydał interpretację (sygn. 0461-ITPP2.4512.136. 2017.1.AW) dotyczącą możliwości odliczenia podatku VAT przez urząd obsługujący gminę przy zastosowaniu dwóch sposobów określenia proporcji. Interpretacja została wydana na wniosek gminy, która z dniem 1 stycznia 2017 r. dokonała centralizacji rozliczeń VAT wraz z podległymi jej jednostkami organizacyjnymi.
W maju 2016 r. gmina utworzyła spółkę komunalną, której przedmiotem działalności jest realizacja zadań własnych gminy w zakresie wodociągów i zaopatrzenia w wodę oraz kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków. Rozpoczęcie świadczenia usług miało nastąpić po uzyskaniu przez spółkę zezwolenia na prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, które spółka miała uzyskać do 30 czerwca 2017 r. Do tego czasu podmiotem świadczącym ww. usługi była gmina, która wykonywała je poprzez referat wyodrębniony w strukturze obsługującego ją urzędu. Nim jednak spółka przejęła w całości świadczenie przedmiotowych usług, od 1 stycznia 2017 r. gmina przekazała jej część zadań polegających na administrowaniu siecią wod-kan w imieniu i na rzecz gminy. Z tytułu usługi administrowania gmina wypłacała spółce wynagrodzenie i traktowała tąę usługę jako podlegającą opodatkowaniu VAT z zastosowaniem stawki podstawowej 23 proc. Jak podała gmina, do końca 2016 r. w przypadku wydatków związanych z infrastrukturą wod-kan korzystała z pełnego prawa do odliczenia VAT, gdyż wydatki te były związane wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi w postaci dostawy wody i odbioru ścieków. Usługi zaopatrzenia w wodę i odbioru ścieków były i są świadczone także na rzecz gminnych jednostek organizacyjnych.
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Firma może rozliczyć wydatki na wyżywienie zapewniane współpracującym z nią przedstawicielom kontrahentów. Z kosztów trzeba natomiast wyrzucić prezenty.
Osiemdziesiąt milionów złotych na godzinę. Tyle w przeliczeniu na złotówki kosztuje wszystkich Rosjan wojna rozpętana przez Putina. Wydatki Kremla na wojnę ustanowiły nowy rekord. Tyle nie wydawał nawet Związek Sowiecki.
Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych związanych z transakcją wniesienia aportem do spółki komunalnej nowo wybudowanej infrastruktury oświetleniowej.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził prawo gmin do stosowania własnej metody określania proporcji odliczenia VAT przy inwestycjach wodno-kanalizacyjnych. Uznał, że gminy mogą stosować metodę ilościową opartą na rzeczywistych pomiarach zużycia wody i odprowadzania ścieków zamiast standardowej metody określonej w rozporządzeniu.
Wypłacane gminom odszkodowania z tytułu wycinki drzewostanu na potrzeby inwestycji drogowych stanowią w istocie wynagrodzenie za świadczoną usługę i podlegają opodatkowaniu VAT.
21 października prezydent RP podpisał ustawę z 1 października 2024 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Nowa ustawa zacznie obowiązywać od stycznia 2025 r., wprowadzając wiele zmian w finansowaniu oświaty.
Zdarza się, że jednostki kultury nabywają usługę artystyczną od zagranicznych artystów, a oprócz wynagrodzenia podstawowego zapewniają im świadczenia dodatkowe, np. transport czy zakwaterowanie. Czy płatnik zapewniając takie świadczenia powinien badać swoje obowiązki w zakresie podatku u źródła?
Zakup ekologicznego taboru to tylko jedna z możliwości, jakie stoją przed wybranymi samorządami. Inwestować będzie można także w infrastrukturę do ładowania oraz tę zachęcającą do porzucania prywatnych samochodów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas