Wybór wariantu rozliczenia dającego korzyści podatkowe może stanowić nadużycie prawa. O tym dowiadują się gminy, którym fiskus odmawia wydania indywidualnych interpretacji.
– Takich odmów jest coraz więcej – mówi Piotr Marchlewski, doradca podatkowy, menedżer w Crido Taxand. Opowiada o sprawie gminy, która wybudowała obiekt kulturalno-sportowy. Po zakończeniu budowy planowała wydzierżawienie go gminnej spółce celowej, która będzie utrzymywała obiekt i wynajmowała odpłatnie na cele komercyjne. Także samej gminie.
Czy od wydatków na inwestycję można odliczyć 100 proc. VAT? O to gmina zapytała we wniosku o interpretację. Twierdzi, że tak, ponieważ wykorzystuje obiekt do opodatkowanej działalności (wydzierżawia go spółce).
Podejrzana alternatywa
Fiskus uznał jednak, że w tej sprawie zastosowanie może mieć klauzula nadużycia prawa, o której mówi ustawa o VAT. Gdyby bowiem gmina bezpośrednio (tj. bez udziału spółki) udostępniała kompleks najemcom, a jednocześnie okazjonalnie wykorzystywała część powierzchni do własnych celów publicznych, nie miałaby pełnego prawa do odliczenia VAT od inwestycji. Wybranie alternatywnego wariantu, który dawałby jej pełne prawo do odliczenia podatku, może być nadużyciem prawa.
Z odmową wydania interpretacji spotkała się też gmina, która wyremontowała basen. Przed remontem był wykorzystywany przez gminę zarówno do celów komercyjnych (odpłatnie), jak i publicznych (nieodpłatne zajęcia dla dzieci ze szkół). Po inwestycji będzie tylko wynajmowany. Również na zajęcia dla dzieci. Najemcą będzie podmiot, który je organizuje, np. klub sportowy (kosztami obciąży szkoły).