Gminy i dostawcy mediów mają ostatnio czarną serię wyroków w Sądzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz decyzji urzędników. W ciągu kilku dni zapadły trzy niekorzystne dla nich rozstrzygnięcia. Chodzi m.in. o przystanki autobusowe, wysypiska odpadów i dostawy wody.
Wszystko przez to, że gminy są uznawane za przedsiębiorców i podlegają przepisom antymonopolowym (patrz ramka). – Definicja przedsiębiorcy w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów jest rzeczywiście bardzo szeroka. Obejmuje m.in. gminy i utworzone przez nie podmioty (np. gospodarstwa pomocnicze, spółki komunalne, zakłady budżetowe). Taką interpretację ustawy potwierdza bogate orzecznictwo sądowe – mówi Bernadeta Kasztelan-Świetlik, radca prawny w kancelarii Gessel. Gminy zresztą nie są tu wyjątkiem. Sąd uznawał już za przedsiębiorcę m.in. zarządcę cmentarza, parafię i spółdzielnię mieszkaniową. – Warto przypomnieć, że w świetle orzecznictwa SOKiK przedsiębiorcami są również związki branżowe (izby aptekarskie i notarialne), szkoły wyższe oraz Narodowy Fundusz Zdrowia, a także niektóre stowarzyszenia, np. ZAiKS – dodaje Bernadeta Kasztelan-Świetlik.
Jeżeli gmina złamie prawo, może ponieść takie same konsekwencje jak inni przedsiębiorcy. Grozi jej bowiem kara pieniężna. Tak wynika z art. 106 nowej ustawy antymonopolowej. Maksymalna wysokość kary może sięgnąć nawet 10 proc. przychodu (choć w praktyce są one znacznie niższe).
Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, stwierdził, że spółka Aqua z Bielska-Białej narzucała odbiorcom nieuczciwe warunki umów. Teraz, jeżeli decyzję utrzyma sąd, będzie musiała zapłacić 100 tys. zł. Urzędnicy zakwestionowali m.in. uprawnienie spółki do skracania okresu rozliczeniowego bez obligatoryjnej zmiany umowy z klientem, ograniczenie kwoty upustu cenowego, gdy woda nie jest należytej jakości, ograniczenie odpowiedzialności firmy za wstrzymanie lub ograniczenie dostawy wody i odbioru ścieków.
UOKiK nie podobała się też klauzula w umowie, która – jeżeli odbiorca nie płaci w terminie – uzależnia dalsze świadczenie usług np. od wpłaty kaucji lub złożenia weksla.