Fundacja cały czas się rozwijała. Obecnie działamy na pięciu płaszczyznach programowych. To wspomniana współpraca międzynarodowa młodzieży. To projekt „Akademia Złota 9” realizowany wspólnie z Ojcem Ludwikiem Wiśniewskim i klasztorem ojców Dominikanów w Lublinie przygotowujący młodzież do życia społecznego i politycznego. To także informacja europejska. Prowadzimy Regionalne Centrum Informacji Europejskiej i punkt Komisji Europejskiej Europe Direct. To także praca na rzecz tworzenia i wspierania idei mediów obywatelskich, głównie mediów elektronicznych, które pozwalają rozpropagować swoje pomysły. Piątym obszarem naszej działalności jest rynek pracy. Nasze projekty mają ułatwić powrót na rynek pracy osobom, które mają z tym największe problemy, np. matkom samotnie wychowującym dzieci i osobom trwale bezrobotnym. Zajmujemy się również analizą rynku pracy. Badamy tendencje zmian na rynku pracy, jego potrzeby, które dotyczą np. edukacji zawodowej.
[b]Jakie są priorytety na dziś?[/b]
Od czterech lat organizujemy Forum Ekonomiczne Młodych Liderów w Nowym Sączu, które odbywa się przy okazji Forum Ekonomicznego w Krynicy. Do Krynicy przyjeżdża elita gospodarcza, społeczna i polityczna z Europy Środkowo-Wschodniej. Postanowiliśmy zorganizować w tym czasie także spotkanie młodych ludzi z Europy. W spotkaniach bierze udział 350 osób, z 42 państw – od Portugalii do Azerbejdżanu. Chcemy, aby to było miejsce dobrej debaty na temat Europy. Młodzi dyskutują na przykład, w jaki sposób ma przebiegać proces integracji europejskiej, jaki kształt ma przyjąć Unia. Polska jest bardzo dobrym miejscem do takich debat. Nie możemy zapominać, że granica wschodnia Polski z Białorusią i Ukrainą jest jednocześnie granicą Unii Europejskiej. Chcemy, by Forum w Nowym Sączu stało się „Davos młodego pokolenia”.
[b]Czy dostrzega pan już jakieś korzyści z tym związane dla regionu?[/b]
Oczywiście. Granica to jedna z niewielu szans na rozwój Lubelszczyzny. Podam tylko jeden przykład, jak wielki jest potencjał Polski, jej organizacji. Ponad połowa wszystkich środków wydawanych przez Unię Europejską na programy młodzieżowe skierowane na współpracę z Europą Wschodnią jest absorbowana przez organizacje polskie. Kapitał naszych dotychczasowych kontaktów jest ogromny. Ważne jest, aby owocowało to także w innych obszarach: gospodarczym i politycznym.
[b]Ile rocznie osób korzysta z waszych programów?[/b]