W Gliwicach urodził się dr Oscar Troplowitz (1863 – 1918), który stworzył pastę do zębów i popularny krem Nivea, z Katowic pochodzi Maria Goepert-Mayer (1906 – 1972) – druga kobieta na świecie, po Marii Skłodowskiej-Curie, wyróżniona Nagrodą Nobla z fizyki za odkrycia dotyczące struktury powłok nuklearnych. Jednak dla gospodarki tego regionu najważniejsze było odnalezienie pokładów węgla kamiennego.
10 września w zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu odbędzie się wojewódzka inauguracja EDD. To okazja do przypomnienia historii tego miejsca: 24 listopada 1790 roku inżynier górniczy Salomon Isaac natrafił na terenie Zabrza na duże pokłady węgla koksującego. Goście będą mogli zwiedzić m.in. zabrzańską elektrociepłownię wybudowaną przez berlińską spółkę AEG i poznać dzieje rodziny Donnersmarcków – jednego z najbogatszych i najbardziej wpływowych rodów na Śląsku. Muzeum w Gliwicach proponuje wycieczkę w czasie śladami średniowiecznego miasta. 10 września na rynku przemarszem barwnego orszaku dworzan i rycerzy z heroldem, bębniarzem i dudziarzem rozpocznie się Jarmark Księcia Siemowita.
Cieszyn zaprasza na uroczystości z okazji 93. rocznicy utworzenia Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. W programie m.in. prelekcja i koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Jak co roku miasto zaprasza też do odkrywania skarbów z Cieszyńskiej Trówły. O tym, jak w połowie XIX w. powstawała Kolej Warszawsko-Wiedeńska, dowiedzą się uczestnicy wycieczki rowerowej po Myszkowie (11 września).
17 i 18 września będzie można poznać dzieje wytwórni dynamitu w Krupskim Młynie i obejrzeć wystawę „Od osady młynarzy do osady robotniczej wytwórni dynamitu". Warto też odwiedzić opactwo cystersów w Rudach i malownicze zamki jurajskie w Ogrodzieńcu oraz Olsztynie, na miłośników militariów czekają atrakcje w Węgierskiej Górce i Rudzie Śląskiej.