21 czerwca wchodzi w życie uchwalona 20 lutego 2015 r. ustawa o rzeczach znalezionych. Jej art. 26 pkt 5 zmienia art. 187 kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego nowym brzmieniem, nieodebrana przez osobę uprawnioną i w określonym terminie rzecz staje się własnością powiatu.
– Oznacza to, że powiat ma możliwość postępowania z taką rzeczą jak właściciel – tłumaczy Grzegorz Kubalski, dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich. – Jak z dowolnym składnikiem swojego majątku.
Okazuje się jednak, że rząd postanowił te uprawnienia właścicielskie powiatów ograniczyć. W tym celu opracował projekt rozporządzenia, które nakazuje stosować do postępowania z tymi przedmiotami przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. A konkretnie te, które regulują zasady szacowania, sprzedaży i likwidacji ruchomości.
– Skoro starosta odpowiada za odbieranie zawiadomień o znalezieniu rzeczy, przechowanie rzeczy znalezionych oraz poszukiwanie osób uprawnionych do ich odbioru, to powinien być także organem likwidacyjnym w stosunku do rzeczy znalezionych – czytamy w uzasadnieniu.
Dla powiatów to ograniczenie ich praw.