Dodatek za wieloletnią pracę przysługuje w wysokości wynoszącej po pięciu latach pracy 5 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. I wzrasta o 1 proc. za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
Podstawą staż pracy
Jak wynika z powyższego, zarówno prawo do dodatku jak i jego wysokość uzależnione jest od stażu pracy danego członka korpus służby cywilnej. I choć dodatek ten jak sama nazwa wskazuje przysługuje za wieloletnią pracę w służbie cywilnej, to tak naprawdę zależy od ogólnego stażu pracowniczego członka korpusu sc, który dodatkowo poprzez zaliczenie do niego innych wskazanych w przepisach okresów może być jeszcze odpowiednio zwiększony.
Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę w służbie cywilnej wlicza się nie tylko wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia, ale także inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Wyłączone z niego są natomiast okresy zatrudnienia w partii komunistycznej (Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej), jak również w organach bezpieczeństwa państwa w rozumieniu art. 2 ustawy z 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (DzU z 2007 r. nr 63, poz. 425, ze zm.)
Praca na podstawie stosunku pracy
Dodatek za wieloletnią pracę w służbie cywilnej otrzyma, zatem każdy członek korpusu, który będzie miał, co najmniej pięcioletni okres zatrudnienia. Jeżeli nie jest to czas zatrudnienia w urzędzie, w którym aktualnie pracuje warunkiem zaliczenia danego okresu do stażu pracy, jest jego zakończenie. Oznacza to, że pracodawca musi, uwzględnić w takim stażu wszystkie zakończone okresy zatrudnienia członka korpusu sc bez względu na firmę, w której praca była świadczona i to czy należała ona do sektora prywatnego czy publicznego.