Reklama

Premiowanie urzędników za utrzymywanie w mocy decyzji niekorzystnych dla podatników

Resort finansów wycofał się z kontrowersyjnej propozycji premiowania urzędników za utrzymywanie w mocy decyzji niekorzystnych dla podatników.

Aktualizacja: 11.05.2017 07:11 Publikacja: 10.05.2017 17:36

Premiowanie urzędników za utrzymywanie w mocy decyzji niekorzystnych dla podatników

Foto: Fotolia.com

Prawnicy pracujący w administracji skarbowej dostaną dodatki za dobrą jakość wydawanych decyzji, a nie za ślepą walkę z podatnikiem. Tak wynika z nowego – już ostatecznego – brzmienia rozporządzenia w sprawie dodatku orzeczniczego na stanowisku radcy skarbowego.

Wokół sprawy premii urzędniczych zrobiło się głośno po tym, jak na łamach „Rzeczpospolitej" 21 marca opisaliśmy pierwotną wersję projektu rozporządzenia w tej sprawie. Użyte w nim sformułowanie mogło sugerować, że premie przyznawane są np. za proste kopiowanie treści i uzasadnienia decyzji wydawanych przez urzędy skarbowe do rozstrzygnięć izb administracji skarbowej. W rezultacie – co zauważali eksperci – mógłby nastąpić faktyczny zanik drugiej instancji w postępowaniu podatkowym. Konsekwencją byłby zalew sądów administracyjnych wadliwymi decyzjami podatkowymi, których nie zweryfikowano merytorycznie w izbach.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się świat i Polska. Jak wygląda nowa rzeczywistość polityczna po wyborach prezydenckich. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Czytaj, to co ważne.

Reklama
Prawo rodzinne
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla konkubentów. Muszą się rozliczyć jak po rozwodzie
Dobra osobiste
Wypadek na A1. Sąd zdecydował ws. pozwów rodziny Sebastiana M.
Prawo pracy
Prawnik ostrzega: nadchodzi rewolucja w traktowaniu samozatrudnionych
Podatki
Skarbówka ostrzega uczniów i studentów przed takim „dorabianiem"
Sądy i trybunały
Wyrok TSUE to nie jest opcja atomowa, ale chaos w sądach i tak spotęguje
Reklama
Reklama