Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 07.11.2017 04:00 Publikacja: 07.11.2017 04:00
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej wydanej 10 maja 2017 r. (sygn. ITPP2/443-65/14/PS/17-S/AW) rozstrzygnął kwestię prawa gminy do odliczenia VAT związanego z wydatkami na przebudowę i bieżące utrzymanie targowiska. Interpretacja ta została wydana na skutek wyroku wydanego przez NSA, którym utrzymany został w mocy wyrok pierwszej instancji, uchylający pierwotną interpretację w tej sprawie.
Cała sprawa miała swój początek w styczniu 2014 r., kiedy gmina wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji dotyczącym prawa do odliczenia VAT związanego z wydatkami na przebudowę i bieżące utrzymanie targowiska. Przebudowa miała polegać m.in. na utwardzeniu placu, postawieniu zadaszenia, wykonaniu ogrodzenia oraz toalet, a także na nasadzeniu zieleni. Planowana inwestycja miała zostać dofinansowana w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a podatek VAT został uznany za koszt niekwalifikowalny. Oprócz wydatków inwestycyjnych, gmina miała również ponosić koszty bieżącego utrzymania targowiska, takie jak koszty mediów czy niezbędnych remontów.
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Wypłacane gminom odszkodowania z tytułu wycinki drzewostanu na potrzeby inwestycji drogowych stanowią w istocie wynagrodzenie za świadczoną usługę i podlegają opodatkowaniu VAT.
21 października prezydent RP podpisał ustawę z 1 października 2024 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Nowa ustawa zacznie obowiązywać od stycznia 2025 r., wprowadzając wiele zmian w finansowaniu oświaty.
Zakup ekologicznego taboru to tylko jedna z możliwości, jakie stoją przed wybranymi samorządami. Inwestować będzie można także w infrastrukturę do ładowania oraz tę zachęcającą do porzucania prywatnych samochodów.
Polska może zostać liderem infrastruktury rowerowej w Europie, ale potrzebuje strategii, specustawy rowerowej i lepszej współpracy administracji – to wnioski z debaty zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. „Rzeczpospolita” była partnerem wydarzenia.
Region organizuje szereg akcji pomocowych, również skierowanych do dzieci i młodzieży.
Ustawa przywraca podstawy obrony cywilnej. Niedługo po wejściu jej w życie samorządy powinny móc starać się o dofinansowanie zadań – mówi radca prawny Adrian Pokrywczyński, ekspert ds. prawnych w Biurze Związku Powiatów Polskich.
Gminy skupione wokół miast Turek, Koło, Leszno i Rydzyna mogą zgłaszać projekty poprawiające jakość kształcenia, edukacji i służące wyrównywaniu szans. Ich maksymalna wartość to 200 tys. euro.
Wniesienie nowo wybudowanej sieci kanalizacyjnej aportem do spółki komunalnej stanowi odpłatną dostawę towarów podlegającą VAT, co umożliwi gminie pełne odliczenie podatku naliczonego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas