Samorząd terytorialny może stanowić lokalne regulacje. Ustawy dają gminom, powiatom i samorządom województw kompetencje do uchwalania aktów prawa miejscowego.
[srodtytul]Przepisy ogólne i abstrakcyjne[/srodtytul]
Akty prawa miejscowego zawierają przepisy obowiązujące powszechnie na obszarze działania organów jednostek samorządu, które je ustanowiły. Zawarte w nich normy prawne muszą mieć charakter ogólny i abstrakcyjny. Co to oznacza? Charakter generalny posiadają normy, które kształtują sytuację prawną adresatów (nakładają obowiązek lub przyznają uprawnienia) wskazując ich cechy (np. zamieszkiwanie na terenie gminy), a nie konkretnie z imienia lub nazwy. Natomiast abstrakcyjność normy polega na tym, że ma zastosowanie w wielu powtarzających się okolicznościach, a nie tylko w jednej konkretnej sytuacji.
[ramka][b]Przykład[/b]
Nie będzie aktem prawa lokalnego uchwała w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy. Nie są nimi także wydawane przez radę uchwały dotyczące indywidualnych spraw – np. uchwała o zgodzie na bonifikatę od opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.[/ramka]