Od 1175 roku posiadało ono rangę stolicy biskupiej. Tu powstała monumentalna romańsko-gotycka katedra – najstarsza zachowana do dziś budowla sakralna regionu. W okresie gotyku dobudowano do korpusu kościoła wirydarz – najdalej na wschód wysunięte tego typu założenie w Europie. Pod koniec XVII w. powstał najwspanialszy element barokowego wyposażenia katedry, jakim są organy o prospekcie bogato zdobionym snycerką i polichromią. Od czasów średniowiecznych rozwijało się wokół kościoła osiedle katedralne, które zostało jako pierwszy obiekt na Pomorzu Zachodnim wpisane na listę pomników historii prezydenta RP.
Wspaniałymi zabytkami architektury może się też poszczycić Stargard. Do dziś nad miastem góruje potężna bryła gotyckiego kościoła Wniebowzięcia NMP. Jego budowniczowie zrealizowali w XIV wieku ambitny program fary hanzeatyckiej polegający na odtworzeniu w ceglanym materiale klasycznego wzorca francuskiej katedry. Do naszych czasów przetrwał opasujący stare miasto w Stargardzie wieniec gotyckich murów obronnych z licznymi basztami i trzema bramami. Unikatem jest XV-wieczna Brama Młyńska przerzucona nad odnogą rzeczną dla obrony portu. Oba te zespoły – kościół NMP i mury miejskie – uznane zostały za pomnik historii. Z okazji EDD Urząd Miejski w Stargardzie i stargardzkie muzeum organizują w parku Chrobrego wystawę plenerową „Kamienie milowe historii Stargardu" oraz grę miejską, a starostwo powiatowe zaprasza na objazd szlakiem zabytków.
Spacer i zwiedzanie zabytków dzielnicy Dąbie i osiedla Arkońskie w Szczecinie organizuje oddział terenowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Atrakcje przygotowały też mniejsze miejscowości. W Dębnie odbędą się spotkania poświęcone Alexandrowi von Humboldtowi i Janowi Baczewskiemu, w gminie Boleszkowice
– warsztaty kultury średniowiecznej i spotkania na szlaku templariuszy.