Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z 14 czerwca 2019 r. (KIO 988/19) rozpoznawała sprawę wykluczenia wykonawcy z postępowania w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem w istotnym stopniu wcześniejszej umowy. Specyfikacja istotnych warunków zamówienia zawierała fakultatywną przesłankę wykluczenia określoną w art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy Prawo zamówień publicznych (pzp). Stanowi ona, że z postępowania o udzielenie zamówienia można wykluczyć wykonawcę który, z przyczyn leżących po jego stronie, nie wykonał albo nienależycie wykonał w istotnym stopniu wcześniejszą umowę w sprawie zamówienia publicznego lub umowę koncesji, zawartą z zamawiającym, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1-4 pzp, co doprowadziło do rozwiązania umowy lub zasądzenia odszkodowania.
Czytaj też: Wykluczenie wykonawcy z przetargu - za jakie przestępstwa skarbowe
Przesłanki wykluczenia
Zamawiający w trakcie badania i oceny ofert poinformował odwołującego, że posiada wiedzę o dwóch umowach, których stroną był odwołujący i od których obaj (różni) zamawiający odstąpili z przyczyn leżących po stronie odwołującego. Jednocześnie wskazał, że w jego ocenie wobec odwołującego mogą zachodzić przesłanki wykluczenia określone w powyższym przepisie, a wykonawca może skorzystać z procedury opisanej w art. 24 ust. 8 ustawy pzp (self-cleaning) –patrz ramka.
Odwołujący przedstawił zamawiającemu obszerne wyjaśnienia, w których wskazał zarówno okoliczności związane z realizacją wspomnianych przez zamawiającego umów, jak i że nie zachodzą przesłanki określone w art. 24 ust. 5 pkt. 4 pzp, a tym samym nie ma również podstaw do przeprowadzenia procedury self-cleaning.
Jednak zamawiający, po zbadaniu wszystkich złożonych w postępowaniu ofert, poinformował odwołującego o wykluczeniu z postępowania i odrzuceniu jego oferty, gdyż wobec odwołującego zachodzą przesłanki wykluczenia określone w art. 24 ust. 5 pkt. 4 pzp.