Gilowska Gilowska

Jak przygotować się do przetargu?

Wybór partnera prywatnego, realizującego inwestycje publiczne może odbywać się na podstawie przepisów Prawa zamówień publicznych, w trybie dialogu konkurencyjnego. Na co powinien zwrócić uwagę podmiot, który planuje wziąć udział w takim postępowaniu? I czego powinien unikać?

Zamówienia publiczne: wykluczenie wykonawcy - co musi wykazać zamawiający

Wykluczając wykonawcę, zamawiający powinien wykazać, czego konkretnie on nie zrobił lub jakiego obowiązku wynikającego z wcześniejszej umowy nie wykonał.

Zamówienia publiczne: wspólna oferta konsorcjum nie musi być zakazanym porozumieniem

Nie każde zawiązanie konsorcjum stanowi naruszenie prawa konkurencji. Istotne jest istnienie ekonomicznego uzasadnienia dla złożenia oferty wspólnej.

Zamówienia publiczne: ważna podstawa prawna do wezwania

Wątpliwości zamawiającego oraz zastosowanie prawidłowej podstawy prawnej stanowią przesłankę dla wezwania wykonawcy w zakresie wyjaśnień dotyczących rażąco niskiej ceny.

Zamówienia publiczne: ważna jest data składania ofert

W zamówieniach obronnych, odwrotnie niż w zamówieniach klasycznych, wykonawca nie może posługiwać się dokumentami odzwierciedlającymi stan po terminie składania ofert.

Zamówienia publiczne: nie można automatycznie wykluczyć wykonawcy z przetargu

Jeśli wykonawca w swoich strukturach ma osobę, która brała udział w przygotowaniu przetargu po stronie zamawiającego, najpierw należy wezwać go wyjaśnień, a następnie – przy braku wykazania stosownych dowodów – wykluczyć.

Kooperacja w ramach konsorcjum a zmowa przetargowa

Fakt, że w danym momencie poszczególni członkowie konsorcjum również uczestniczą w realizacji innych zamówień może mieć wpływ na potencjał do samodzielnego wykonania zamówienia, co utrudnia samodzielne złożenie oferty z realną szansą na wygranie przetargu.

Zamówienia puubliczne: Oferta nie może być modyfikowana po jej złożeniu - wyrok KIO

Dopuszczalne są jedynie niewielkie wyjaśnienia i sprostowania oczywistych omyłek, które mają być dokonywane na równych zasadach i w sposób, który nie prowadzi do wytworzenia nowej oferty.

Przetargi publiczne: ważna jest data wyboru oferty

Wykonawca może posługiwać się dokumentami odzwierciedlającymi stan po terminie składania ofert, jeśli dokument jest aktualny w zakresie określonej sytuacji.

Zamówienia publiczne w nowych dyrektywach unijnych

Komunikacja elektroniczna to jedna ze zmian, które mają przyśpieszyć prowadzenie postępowań przetargowych oraz ułatwić dostęp do rynku zamówień publicznych – w szczególności małym i średnim przedsiębiorstwom.