Orzecznictwo Regionalnych Izb Obrachunkowych

Dotacje gminy na ochronę środowiska, dożynki powiatowe i ochronę zabytków w orzecznictwie Regionalnych Izb Obrachunkowych

Publikacja: 27.10.2015 01:00

Orzecznictwo Regionalnych Izb Obrachunkowych

Foto: 123RF

Badania wody pitnej nie są inwestycją

Rada gminy może udzielać osobom fizycznym dotacji celowych na sfinansowania inwestycji służących ochronie środowiska. Budowa studni do takich nie należy.

Rada gminy Wyryki podjęła uchwałę w sprawie ustalenia zasad i trybu dofinansowania kosztów budowy studni wierconych oraz wykonania badań i analiz wody pitnej studni użytkowanych na terenie gminy. W myśl uchwały o dotację mogą się ubiegać osoby fizyczne lub grupa osób stale zamieszkujących na terenie gminy Wyryki.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie stwierdziła nieważność tej uchwały z powodu jej niezgodności z przepisami ustawy – Prawo ochrony środowiska. W ocenie Izby zadania wskazane przez radę w uchwale nie spełniają kryteriów ustawowych. Po pierwsze dlatego, że badania i analizy wody pitnej nie są inwestycją, a tylko koszty inwestycji mogą podlegać finansowaniu (dofinansowaniu) dotacją. Po drugie dlatego, że budowa studni wierconych, które zapewniają wodę pitną dla istniejących budynków mieszkalnych nie jest inwestycją, która przyczyni się do ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Uchwała Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie z 6 października 2015 r., nr 127/2015

Powielanie przepisów ustawy jest niedopuszczalne

To ustawodawca w art. 250 ustawy o finansach publicznych upoważnił wójta do podpisania umowy o udzielenie dotacji. W konsekwencji takiego upoważnienia rada gminy nie może zapisać w uchwale. Takie postanowienie będzie nieważne.

Rada miejska w Pasłęku podjęła uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla gminy Gronowo Elbląskie na organizację Dożynek Powiatu Elbląskiego.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie stwierdziła jej częściową nieważność z powodu naruszenia przepisów ustawy o finansach publicznych.

W uchwale gmina upoważniła burmistrza Pasłęka do zawarcia z gminą Gronowo Elbląskie umowy określającej szczegółowe warunki udzielania pomocy finansowej oraz przeznaczenie i zasady rozliczenia środków pomocowych.

W ocenie Izby postanowienia te są sprzeczne z art. 250 ustawy o finansach publicznych, który zawiera właśnie upoważnienie dla organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego do zawarcia takiej właśnie umowy.

W konsekwencji Izba stwierdziła, że udzielając burmistrzowi upoważnienia w uchwale, rada gminy przekroczyła swoje kompetencje, regulując w uchwale to, co zostało już uregulowane ustawą.

Uchwała Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie z 21 września 2015 r., nr 0102-330/15

Prace archeologiczne bez dotacji gminy

Udzielana z budżetu gminy dotacja na prace konserwatorskie, restauratorskie lub budowlane przy zabytkach nie może finansować prac archeologicznych.

Rada miejska w Krapkowicach uchwaliła zasady udzielania dotacji z budżetu gminy na sfinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków. Z jej przepisów wynika, że dotacja może zostać udzielona m.in. na nakłady konieczne do przeprowadzenia niezbędnych prac archeologicznych przy zabytku wpisanym do rejestru. To postanowienie uchwały zakwestionowała Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu. W jej ocenie rada gminy nie może dotować prac archeologicznych przy zabytkach.

Możliwość taka istniała do 24 lipca 2009 r. i została z tą datą wyeliminowana z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami jej nowelizacją z 22 maja 2009 r. (DzU z 2009 r. nr 97, poz. 804). W konsekwencji RIO uznała, że rada gminy, postanawiając, że gminna dotacja może także finansować prace archeologiczne przy zabytku, przekroczyła swoje kompetencje ustawowe i w sposób nieuprawniony dokonała rozszerzenia możliwego zakresu dotowania z budżetu gminy nakładów koniecznych na zabytki.

Uchwała Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu z 30 września 2015 r., nr 17/28/2015

Badania wody pitnej nie są inwestycją

Rada gminy może udzielać osobom fizycznym dotacji celowych na sfinansowania inwestycji służących ochronie środowiska. Budowa studni do takich nie należy.

Pozostało 95% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Nieruchomości
Ministerstwo Rozwoju przekazało ważną wiadomość ws. ogródków działkowych
Prawnicy
Komisja Wenecka wydała opinie o zmianach w polskim wymiarze sprawiedliwości
Podatki
Spłacasz kredyt rodziców albo męża? Nie skorzystasz z ulgi w PIT