- sprzedaży,
- zamiany nieruchomości, także na nieruchomość budynkową lub lokalową, oraz
- nieodpłatnego przekazania j.s.t.
Prezes KZN będzie ogłaszać w Biuletynie Informacji Publicznej KZN przetarg na zawarcie umowy o oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości wchodzącej do Zasobu, z przeznaczeniem na utworzenie na tej nieruchomości mieszkań na wynajem. Dopuszczono również sprzedaż nieruchomości w drodze przetargu, jeżeli będzie to uzasadnione względami społeczno-gospodarczymi, ale do przeprowadzenia przetargu w tym zakresie potrzebna jest zgoda Ministra Infrastruktury i Budownictwa.
Nieodpłatne przekazanie nieruchomości z Zasobu j.s.t. lub związkowi j.s.t. będzie wymagać spełnienia warunków określonych w art. 52 ustawy o KZN. KZN będzie mógł m.in. przekazać j.s.t. lub związkom j.s.t. – na ich wniosek – nieruchomości w celu realizacji:
- przedsięwzięć mających na celu utworzenie mieszkań chronionych, noclegowni, schronisk dla bezdomnych lub ogrzewalni oraz
- obiektów infrastruktury technicznej lub infrastruktury społecznej, rozumianej jako obiekty budowlane służące realizacji celów publicznych w zakresie pomocy społecznej, edukacji i wychowania, kultury, zdrowia i sportu oraz tereny zieleni publicznej – wraz z terenami, obiektami i urządzeniami niezbędnymi do ich funkcjonowania.
Umowa o nieodpłatnym przekazaniu powinna określać m.in.: cel i warunki wykorzystania nieruchomości, kary umowne za wykorzystanie nieruchomości niezgodnie z celem, na jaki została przekazana, lub za naruszenie warunków wskazanych w umowie oraz warunki odstąpienia od umowy. Umowa zbycia nieruchomości przez j.s.t., której nieodpłatnie przekazano nieruchomość, będzie nieważna z mocy prawa.
Opinia rady gminy
W ustawie o KZN określono zasady najmu i ustalania czynszu normowanego w mieszkaniach na wynajem. W przypadku gdy liczba osób ubiegających się o zawarcie umowy najmu mieszkania utworzonego w wyniku inwestycji mieszkaniowej realizowanej na nieruchomości przekazanej z Zasobu będzie przekraczać liczbę mieszkań na wynajem, jakie mają zostać utworzone w ramach tej inwestycji, pierwszeństwo zawarcia umowy najmu będą miały osoby spełniające kryteria określone w art. 56 ust. 3 ustawy o KZN (m.in. niższe dochody, posiadanie co najmniej jednego dziecka, ukończenie 65 roku życia).
Zgodnie z art. 57 ustawy o KZN, prezes KZN – przed wskazaniem kryteriów pierwszeństwa zawarcia umowy najmu, które będą miały zastosowanie przy danej inwestycji mieszkaniowej - zwróci się do właściwej miejscowo rady gminy z wnioskiem o wydanie opinii w zakresie potrzeb mieszkaniowych. Rada gminy będzie miała na wydanie opinii 60 dni od dnia otrzymania wniosku. Brak wydania opinii w tym terminie nie będzie jednak przeszkodą do określenia przez prezesa KZN kryteriów pierwszeństwa.
W myśl art. 74 ustawy o KZN inwestor (operator mieszkaniowy) będzie miał obowiązek upowszechniać informacje o możliwości zawarcia umów najmu m.in. przez przekazanie ogłoszenia o naborze na najemców do KZN celem przekazania go właściwej miejscowo gminie, która będzie mogła zamieścić ogłoszenie na swoich stronach internetowych i w swoim Biuletynie Informacji Publicznej. Umieszczenie takiego ogłoszenia przez gminę na jej stronach internetowych i w jej BIP będzie bezpłatne.
podstawa prawna: ustawa z 20 lipca 2017 r., o Krajowym Zasobie Nieruchomości (DzU z 2017 r. poz. 1529)
podstawa prawna: zarządzenie nr 36 Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 29 sierpnia 2017 r. w sprawie powołania Pełnomocnika do spraw organizacji Krajowego Zasobu Nieruchomości (DzUr. MIiB z 2017 r., poz. 58)
- Anna Puszkarska, radca prawny
Mieszkania na wynajem
Zgodnie z ustawą o KZN mieszkania na wynajem są przedmiotem najmu bez opcji przez 15 lat od dnia zawarcia pierwszej umowy najmu dla danej inwestycji mieszkaniowej, a w przypadku najmu z opcją przez 30 lat. Mieszkania na wynajem mogą być przedmiotem sprzedaży nie wcześniej niż po upływie 15 lat od dnia zawarcia pierwszej umowy najmu dla danej inwestycji mieszkaniowej.
Co powinno się znaleźć w umowie
Umowa wniesienia nieruchomości jako aportu do spółki powinna określać m.in.: cel spółki, warunki wykorzystania nieruchomości i kary umowne za wykorzystanie nieruchomości niezgodnie z celem, na jaki została przekazana, lub za naruszenie warunków wskazanych w umowie. Umowa zbycia nieruchomości przez spółkę celową, do której nieruchomość ta została wniesiona jako aport, będzie nieważna z mocy prawa. W razie przekazania przez KZN kapitału do spółki celowej, konieczne będzie spełnienie wymagań określonych w art. 49 ust. 4 ustawy o KZN (m.in. takie przekazanie będzie mogło nastąpić w celu finansowania lub współfinansowania realizacji uzbrojenia technicznego, w tym uzbrojenia technicznego służącego nieruchomościom wykorzystywanym pod budownictwo socjalne lub społeczne budownictwo czynszowe).