Wybory samorządowe przed nami, a w jednej gminie wyniki są już znane. Jak to możliwe? Ustrój i kompetencje

Wybory samorządowe przed nami, a w jednej gminie wyniki są już znane. Jak to możliwe?

Wynik wyborów samorządowych w 2024 roku w gminie Nowy Dwór jest już praktycznie pewien. W większości okręgów zarejestrowano po zaledwie jednym kandydacie z tego samego Komitetu. Tylko jedna osoba kandyduje także na stanowisko wójta.

Finanse

Wydatki z budżetu obywatelskiego

Definicja budowli i podatek od garaży: ministerstwo szykuje zmiany

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad zdefiniowaniem pojęcia „budowla” na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Resort chce także doprecyzować zasady opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach wielomieszkaniowych.

Kiedy wpis do rejestru zabytków

Obiekt może być wpisany do rejestru zabytków gdy wyróżnia się swoimi wartościami artystycznymi, historycznymi, naukowymi na tle innych obiektów. Wpis do rejestru to najwyższy reżim ochrony prawnej.

RPO: Strefa Czystego Transportu w Warszawie może być niekonstytucyjna

Rzecznik Praw Obywatelskich zainterweniował w kwestii warszawskiej Strefy Czystego Transportu. Wskazał m.in. na niekonstytucyjność unormowań, nakładających inne obowiązki na właścicieli samochodów spalinowych i inne na tych, jeżdżących dieslem.

Kruk: Projekt ustawy dotyczący pirotechniki. Nowe uprawnienia dla gmin wadliwe prawnie?

W Sejmie na nadanie numeru druku i rozpatrzenie czeka poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, złożony przez Klub Parlamentarny Lewicy. Projekt ma umożliwić gminom wprowadzanie na swoim terenie zakazu korzystania z fajerwerków.

Bon na start dla bezrobotnego jest zwolniony z PIT

Urząd pracy nie musi pobierać podatku od świadczeń dla bezrobotnych, które mają zachęcić ich do podjęcia i utrzymania pracy.

Kiedy można odstąpić od przetargu

Bezprzetargowa dzierżawa lub najem nie jest materią, która może być uregulowana aktem prawa miejscowego i jeśli do tego dochodzi, jest to niedopuszczalna modyfikacja przepisów ustawy.

Rozdzielanie zapytań ofertowych to klucz do cyberbezpieczeństwa samorządów

Jednostki samorządu terytorialnego (JST) powinny dążyć do tego, aby proces wyboru dostawców był jak najbardziej transparentny i zgodny z zasadami cyberbezpieczeństwa, które staje się jednym z fundamentów efektywnego i bezpiecznego zarządzania.

Opłaty dodatkowe za zagubienie kluczy na basen są opodatkowane VAT

MOSiR, który pobiera od klientów opłaty za nieregulaminowe korzystanie z pływalni lub sali fitness, powinien traktować te kwoty jako element wynagrodzenia za świadczenie usług wstępu do tych obiektów i doliczać je do podstawy opodatkowania VAT.

Działalność samorządu terytorialnego podlega nadzorowi

Organ nadzoru może stwierdzić nieważność uchwały lub zarządzenia jednostki samorządu terytorialnego (JST), jeżeli są one sprzeczne w z prawem.

Kontrola gminnych uchwał i zarządzeń – zasady, skutki, terminy

Od daty doręczenia gminie rozstrzygnięcia nadzorczego jej organy nie mogą traktować aktu objętego tym rozstrzygnięciem jako obowiązującego i wywołującego skutki prawne.

Prezydent nie może wkraczać w kompetencje rady miasta

Jeżeli organ wykonawczy uzyskał od organu stanowiącego prawo do określenia jedynie stawki opłat za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, to nie mógł wydać zarządzenia określającego okres, za jaki ma ona być pobierana. WSA wydał wyrok ws. wkraczania prezydenta w kompetencje rady miasta.

Sprzedaż energii jest dostawą towarów

Wprowadzenie przez gminę do sieci prądu, który zostanie wyprodukowany w instalacji wytworzonej w ramach projektu dotyczącego szkoły, będzie stanowiło odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT.

Kto odpowiada za usunięcie ciał martwych zwierząt

Opieka nad żywymi zwierzętami spoczywa na gminach. Aby jednak uniknąć kosztów, chętnie zrzucają one swoje obowiązki na ośrodki rehabilitacji zwierząt. Kto odpowiada za usunięcie ciał martwych zwierząt?

Sfałszowanie podpisu powoduje nieważność umowy

W przypadku uznania, że umowa w sprawie dotacji na wsparcie realizacji zadania publicznego nie została skutecznie zawarta, istnieje podstawa do orzeczenia zwrotu otrzymanej kwoty.

Refundacja kosztów przez dzierżawcę

Jeśli właściciel gruntu „przerzuci” na dzierżawcę obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości, to powinien zwiększyć podstawę opodatkowania wykazaną na fakturze z tytułu usługi dzierżawy.

Dotacje pomogą zagospodarować zdegradowane obszary i obiekty

Jeszcze tylko do 15 marca małopolskie samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów. Te mogą dotyczyć m.in. planowania w zakresie postępowań na terenach zniszczonych.

Osiem miliardów złotych na rozwój transportu miejskiego

Ta kwota zostanie podzielona pomiędzy miasta wojewódzkie, które będą u siebie rozwijać ekologiczne środki transportu i zwiększać atrakcyjność komunikacji publicznej.

Umowa z gminną spółką może oznaczać utratę mandatu

Przepis antykorupcyjny z ustawy o samorządzie gminnym obejmuje również korzystanie przez radnego prowadzącego działalność gospodarczą z mienia gminnej osoby prawnej innej niż gmina.