Żaden z sędziów NSA nie chciał się w tej sprawie wypowiadać, jednak naszą informację potwierdziliśmy w trzech odrębnych źródłach - wyjaśnia Onet.pl. I tak, od najbliższego poniedziałku ośmioro sędziów - którzy wskutek wejścia w życie znowelizowanych przepisów o SN i NSA zostali odesłani w stan spoczynku - od poniedziałku wraca do orzekania. Prezes NSA sędzia Marek Zirk-Sadowski miał zapowiedzieć, że wyznacza im normalne sesje. To pierwszy namacalny i konkretny efekt wydanego przez TSUE zabezpieczenia. Bo choć opinia publiczna skupiła się głównie na Sądzie Najwyższym, wspomniane przepisy o obniżeniu wieku emerytalnego dotyczyły także sędziów z NSA.

Czytaj także: 

Sędzia Wojciech Katner: chcę wrócić do pracy

Sędziowie SN wracają do orzekania - zadecydował TSUE

Czy decyzja TSUE wpłynie na wybory w Polsce?

Domagalski w #RZECZoPRAWIE: Trybunał mógł poczekać. To zły moment

Trybunał w Luksemburgu ratuje Sąd Najwyższy

Podkreślmy, że jak ustalił dziś Onet, do pracy zamierzają wrócić także sędziowie z SN, którym prezydent nie pozwolił na dalsze orzekanie. Sędzia Stanisław Zabłocki, odesłany na emeryturę prezes Izby Karnej z rozmowie z nami poinformował dziś, że decyzje odnośnie dalszej pracy podejmować będzie dopiero w przyszłym tygodniu, ze względu na stan zdrowia. Zapytany, czy wraca do orzekania odpowiedział jednoznacznie: "oczywiście".

Podobnie - sędzia Józef Iwulski, prezes Izby Pracy, który także został odesłany w stan spoczynku. - Nie zaskoczyło mnie to postanowienie TSUE, bo cały czas podobnego rozstrzygnięcia się spodziewałem - mówi nam sędzia SN. - Ja cały czas uważałem, że wciąż tam, czyli w SN jestem, dlatego informacja z Luksemburga jest dla mnie bardzo dobra i pozytywna.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ