Jak informuje Polskie Radio, Spychalski poinformował, że nowelizacja jest konsultowana m.in. z Narodową Radą Rozwoju.

Wyjaśnił, że analiza jest dwuczęściowa.

– Z jednej strony analiza formalna, czyli to, jak prawo zostało uchwalone, czy zgodnie z polską Konstytucją, regulaminem Sejmu i Senatu. I analiza merytoryczna, czyli zawartość tych rozwiązań prawnych – powiedział Spychalski.

Czytaj też:

Zmiany w wybieraniu I Prezesa SN w projekcie PiS ws. dyscyplinowania sędziów

Sędzia: Ustawa kagańcowa demoluje naszą niezależność

Ustawa kagańcowa uchwalona. Czeka na podpis prezydenta

Radio przypomina, że nowelizację ustaw o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym uchwaloną 20 grudnia 2020 r. - zwaną też ustawą dyscyplinującą lub kagańcową - Marszałek Sejmu przekazała prezydentowi do podpisu 24 stycznia. Nowelizacja  wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania, które według obozu władzy, mogą utrudniać funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, a także za podważanie wyboru sędziów powołanych z udziałem nowej KRS oraz za aktywność publiczną.

Nowelizacja zmienia także procedurę wyboru kandydata na stanowisko I prezesa SN. Będzie mógł go zgłosić każdy sędzia, a jeśli będą problemy z wyborem prezesa i osiągnięciem kworum, do uznania ważności wyboru wystarczające będzie uczestnictwo w głosowaniu 32 członków Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN. Jeśli prezydent podpisze ustawę, następca prof. Małgorzaty Gersdorf zostanie wybrany już według tych nowych zasad. Kadencja obecnej I Prezes kończy się w kwietniu 2020 r.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ