We wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, do którego dotarła „Rz", KRS pisze, że motywem podjęcia aż takiej akcji jest obniżający się od dawana poziom wynagrodzenia sędziów w stosunku do średnich zarobków.
Mimo, że sędziowie są jedyną grupą zawodową, której warunki pracy i płacy są gwarantowane w konstytucji, parlament nie dostrzega, że jest zobowiązany do kształtowania ich poziomu.
Tymczasem z powodu zaniedbań sądownictwo zostało zagrożone zapaścią kadrową obserwuje się przechodzenie wysoko wykwalifikowanych sędziów do innych zawodów prawniczych. To jest akurat nie do końca prawda (uwaga MD), gdyż rocznie porzuca sędziowską togę jedynie ok. 40 osób (szerzej: „Porzucanie togi dla pieniędzy to tylko straszak").
Z drugiej strony wskazuje KRS z powodu niekonstytucyjności przepisów o asesorach do wymiaru sprawiedliwości zamknęło dopływ utalentowanych młodych prawników.System wynagrodzeń sędziowskich jest jednym z elementów gwarantujących niezależne sprawowanie władzy sądowniczej, prawidłowe funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Sędziowie nie tylko bowiem „wykonują zawód", lecz nadto „sprawują urząd", z którym związana jest „godność" traktowana jako jego atrybut.
Wynagrodzenia ich powinny być ocenione z uwzględnieniem tendencji w gospodarce, i poziomu płac w kraju, które rosną. KRS zwraca uwagę, że w Komisji Trójstronnej ds. Społeczno – Gospodarczych, w której „uzgadniane" są wskaźniki (kwota bazowa) wzrostu wynagrodzeń, będące podstawą waloryzacji wynagrodzeń sędziowskich, brak reprezentacji ich interesów, co ogranicza ich wpływ na ich kształtowanie.