Zarzuty dla 14 sędziów. Iustitia: wadliwe działania rzecznika dyscyplinarnego

Forum Współpracy Sędziów nie jest stowarzyszeniem ani zrzeszeniem - wskazano w stanowisku "Iustitii".

Aktualizacja: 23.07.2020 13:26 Publikacja: 23.07.2020 12:26

Zarzuty dla 14 sędziów. Iustitia: wadliwe działania rzecznika dyscyplinarnego

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Przypomnijmy, iż 5 sędziów sądów apelacyjnych, 5 sędziów sądów okręgowych i 4 sędziów sądów rejonowych zostało obwinionych przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego sędziów o zatajenie w oświadczeniach przynależności do "Forum Współpracy Sędziów".

Każdy sędzia ma obowiązek złożyć publiczne oświadczenie o przynależności do zrzeszeń, w tym stowarzyszeń. Tego obowiązku nie wypełnili członkowie "Forum Współpracy Sędziów", zatajając fakt swojej przynależności do tego zrzeszenia. Przeciwko 14 z nich wszcząłem dziś post. dyscyplinarne - poinformował w środę na Twitterze sędzia Przemysław Radzik.

Zdaniem zastępcy rzecznika dyscyplinarnego, wbrew obowiązkowi wynikającemu z przepisów, sędziowie odmówili podania w oświadczeniach danych i informacji dotyczących ich przynależności do zrzeszeń i stowarzyszeń, zatajając fakt członkostwa w zrzeszeniu Forum Współpracy Sędziów i w jego organie o nazwie Stałe Prezydium oraz zataili okres członkostwa w tych strukturach.

- Przez to dopuścili się również uchybienia godności urzędu poprzez nierespektowanie ustawowych obowiązków postępowania zgodnie ze ślubowaniem sędziowskim,zwłaszcza obowiązku stania na straży prawa i kierowania się zasadami godności i uczciwości w służbie i poza nią, to jest zachowań przynoszących ujmę godności sędziego i naruszających zasady etyki zawodowej - uważa sędzia Radzik.

Stanowisko w tej sprawie wydał w czwartek zarząd Stowarzyszenie Sędziów "Iustitia". Jego zdaniem działania zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów są "oczywiście wadliwe", bowiem jak wskazano "Forum Współpracy Sędziów nie jest stowarzyszeniem ani zrzeszeniem".

- Podjęte przez Przemysława Wiktora Radzika czynności mają charakter represji wymierzonej w przedstawicieli ogółu środowiska sędziowskiego. Mogą stanowić występek przekroczenia uprawnień - przekonuje "Iustitia".

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność