Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawozdaniu za rok 2013

Prawa socjalne, wolności obywatelskie oraz niezależność samorządów terytorialnych to główne pola, których dotyczyły orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ?w zeszłym roku.

Publikacja: 10.07.2014 09:21

Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawozdaniu za rok 2013

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

W środę połączone sejmowe komisje: Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisja Ustawodawcza zapoznały się się z doroczną informacją o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2013 r.

Z prezentacji wygłoszonej przez prof. Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału, wynika, że w zeszłym roku TK ogłosił 71 wyroków. W 39 orzekał niekonstytucyjność przynajmniej jednego przepisu. Prawie 2/3 dotyczyło zakresowej niekonstytucyjności przepisów. W 16 TK odroczył termin utraty mocy niekonstytucyjnych przepisów, w tym w siedmiu na najdłuższy okres – 18 miesięcy.

– Takie odroczenia wiążą się m.in. z tym, że dotyczą zmian w kodeksach – mówił prof. Rzepliński, a te z natury rzeczy i rangi powinny być ostrożnie i wszechstronnie wyważone.

Jak wynika ze sprawozdania, średni czas czekania na wyrok Trybunału wynosi 19 miesięcy. W ocenie prezesa TK jest to dla opinii publicznej najwymowniejszy wskaźnik sprawności. Ten okres nie jest jednak zależny tylko od 15 sędziów TK i jego ekspertów. Rzutuje na niego poziom zawiłości spraw i czas oczekiwania TK na stanowiska Sejmu czy prokuratora generalnego. Instytucje te muszą mieć też czas na przemyślenie sprawy.

– TK też chce mieć panoramiczny obraz problemu konstytucyjnego, jaki przychodzi mu rozstrzygać – podkreślał prezes Rzepliński.

W sumie w zeszłym roku do TK trafiło 480 spraw, wniosków, pytań prawnych i skarg konstytucyjnych. Mniej więcej tyle samo wpłynęło w 2012 r. (486). Z tym że było o 15 proc. więcej spraw, które nie podlegają wstępnej selekcji. Wśród nich są: wnioski prezydenta (trzy), z czego dwa o tzw. kontrolę prewencyjną, prokuratora generalnego (dziesięć) i rzecznika praw obywatelskich (27), grup posłów i senatorów (odpowiednio 16 i cztery).

Sądy powszechne złożyły 50 pytań prawnych, a administracyjne – osiem. Najwięcej było skarg konstytucyjnych obywateli i firm, ale tylko co czwarta trafiła do merytorycznego rozpoznania.

Sprawozdaniem TK zajmie się jeszcze Sejm.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo