Zdaniem Stowarzyszenia, przesłany projekt prawie w całości powtarza treść poprzedniego rozporządzenia, a zgodność ta chyba nawet przekracza 99% treści.
- Przy czym nieliczne zmiany jakie znajdują się w rozporządzeniu, w niektórych aspektach budzą wątpliwości - podkreślił zespół przygotowujący opinię.
Przekształcenia
Po pierwsze - w ocenie Iustitii - projekt rozporządzenia zmienia zasady ujawniania w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego informacji o przekształceniu spółki cywilnej w inną spółką handlową (zob. art. 551 § 2 k.s.h.). Obecnie informacje o takim przekształceniu zgodnie z § 13 ust. 3 obecnego rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu prowadzenia rejestrów wchodzących w skład Krajowego Rejestru Sądowego oraz szczegółowej treści wpisów w tych rejestrach wpisywano wyłącznie w dziale 1, rubryce 6 polu 2 rejestru. Według projektu informacja ta ma być wpisywana nadal, dodatkowo jednak ujawniać ma się również w podrubryce 1 rubryki 6 dane spółki cywilnej podlegającej przekształceniu.
- Budzi wątpliwość takie podwójne ujawnianie tej informacji, które może być nieczytelne również przy wypełnieniu formularza - zauważa Stowarzyszenie. I dodaje, że co prawda § 13 ust. 2 projektu wspomina o danych wspólników spółki cywilnej, a np. jego § 50 pkt 6 lit. d o danych spółki cywilnej, niemniej jednak pamiętać należy, że spółka cywilna nie jest odrębnym podmiotem prawa, a za przedsiębiorców uznaje się jej wspólników (zob. art. 4 ust. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Tym samym to przedsiębiorcy wspólnie działający posługują się firmą spółki cywilnej, która niewątpliwie powinna zawierać ich oznaczenie. Sami przedsiębiorcy działający w formie spółki cywilnej będą więc wymienieni w polu 1 podrubryki 1 rubryki 6 działu 1. Jedyną informacją dodatkową będą więc numery pod którymi wspólnicy wpisani są w rejestrach bądź ewidencjach. Wątpliwe jest jednak, aby samo ujawnianie numerów wspólników, i tak zresztą dostępnych i łatwych do ustalenia jeżeli zna się numery NIP i REGON spółki, uzasadniało ujawnianie danych o spółce dwa razy.
Baza
Po drugie Stowarzyszenie wyraża obawę co do skutków przepisów przewidujących wpisywanie w rejestrze adresów według zapisu w bazie TERYT (krajowym rejestrze urzędowym podziału terytorialnego kraju). Rozporządzenie nakazuje taki zapis np. w § 50 pkt 2 lit a-b oraz pkt 3 lit. a-c, w konsekwencji zmian ustawy o KRS jakie wypracowane w trakcie prac legislacyjnych.