W uchwale z 19 kwietnia Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia" zwróciło się do Krajowej Rady Sądownictwa o zajęcie stanowiska w sprawie składów zgromadzeń okręgów.
Chodzi o zamieszanie jakie powstało w składach zgromadzeń sędziów na szczeblu sądów okręgowych po zniesieniu „reformą Gowina", a następnie przywróceniu licznych sądów rejonowych.
Likwidacja sądów skutkowała utratą mandatów przedstawicielskich przez ich sędziów. Gdy dokonano nowych wyborów, w połączonych sądach wybrani zostali wspólni przedstawiciele. Gdy jednak sądy zaczęto przywracać, ci z nich, którzy są sędziami sądów przywróconych, znowu utracili mandaty - nie mogą reprezentować sądów przejmujących, bo nie są ich sędziami. - W ten sposób zachwiana została zasada proporcjonalnego reprezentowania wszystkich sądów w zgromadzeniach – uważa „Iustitia".
Jak czytamy w uchwale, tzw. reforma Gowina, nastawiona jedynie na likwidację sądów, w żaden sposób nie przewidziała rozwiązania tego problemu, choćby dlatego, że wprowadzana była rozporządzeniami, a wybór członków zgromadzeń i zebrań przedstawicieli reguluje ustawa. Ministerstwo Sprawiedliwości zaleca zaś w pismach kierowanych do sądów okręgowych zaniechanie jakichkolwiek czynności naprawiających zaistniały stan rzeczy. Powoduje to pozostawienie nieodpowiedniej - w stosunku do wielkości sądów - proporcji podziału mandatów oraz pozbawienie sędziów reaktywowanych sądów udziału w organach samorządowych.
„Iustitia" zwraca uwagę, iż wobec luki ustawowej w tym zakresie praktyka w różnych okręgach jest rozbieżna i zależy od decyzji kolegiów sądów okręgowych. Są przypadki dokonywania zmian w proporcji podziału mandatów i przeprowadzania wyborów uzupełniających, jak i przypadki pozostawienia do końca kadencji takich składów zgromadzeń, z których wykluczeni są sędziowie sądów przywracanych.