Iustitia: po reformie Gowina potrzebne wybory w samorządzie sędziowskim

Należy przeprowadzić ponowne wybory przedstawicieli do zgromadzeń oraz kolegiów sądów okręgowych we wszystkich sądach dotkniętych „reformą Gowina” – uważa Stowarzyszenie Sędziów „Iustitia”.

Publikacja: 27.04.2015 11:37

Iustitia: po reformie Gowina potrzebne wybory w samorządzie sędziowskim

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

W uchwale z 19 kwietnia Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia" zwróciło się do Krajowej Rady Sądownictwa o zajęcie stanowiska w sprawie składów zgromadzeń okręgów.

Chodzi o zamieszanie jakie powstało w składach zgromadzeń sędziów na szczeblu sądów okręgowych po zniesieniu „reformą Gowina", a następnie przywróceniu licznych sądów rejonowych.

Likwidacja sądów skutkowała utratą mandatów przedstawicielskich przez ich sędziów. Gdy dokonano nowych wyborów, w połączonych sądach wybrani zostali wspólni przedstawiciele. Gdy jednak sądy zaczęto przywracać, ci z nich, którzy są sędziami sądów przywróconych, znowu utracili mandaty - nie mogą reprezentować sądów przejmujących, bo nie są ich sędziami. - W ten sposób zachwiana została zasada proporcjonalnego reprezentowania wszystkich sądów w zgromadzeniach – uważa „Iustitia".

Jak czytamy w uchwale, tzw. reforma Gowina, nastawiona jedynie na likwidację sądów, w żaden sposób nie przewidziała rozwiązania tego problemu, choćby dlatego, że wprowadzana była rozporządzeniami, a wybór członków zgromadzeń i zebrań przedstawicieli reguluje ustawa. Ministerstwo Sprawiedliwości zaleca zaś w pismach kierowanych do sądów okręgowych zaniechanie jakichkolwiek czynności naprawiających zaistniały stan rzeczy. Powoduje to pozostawienie nieodpowiedniej - w stosunku do wielkości sądów - proporcji podziału mandatów oraz pozbawienie sędziów reaktywowanych sądów udziału w organach samorządowych.

„Iustitia" zwraca uwagę, iż wobec luki ustawowej w tym zakresie praktyka w różnych okręgach jest rozbieżna i zależy od decyzji kolegiów sądów okręgowych. Są przypadki dokonywania zmian w proporcji podziału mandatów i przeprowadzania wyborów uzupełniających, jak i przypadki pozostawienia do końca kadencji takich składów zgromadzeń, z których wykluczeni są sędziowie sądów przywracanych.

Zarząd „Iustitii" stoi na stanowisku, że jedynym prawidłowym rozwiązaniem będzie ponowne przeprowadzenie wyboru przedstawicieli, w odpowiedniej liczbie, we wszystkich sądach dotkniętych reformą - zarówno przywracanych, jak i przejmujących, które obecnie są zmniejszane. W tych sądach, których dotyczyło przywrócenie z dniem 1 stycznia 2015 r., powinno to nastąpić niezwłocznie, a w tych, co do których odwrócenie skutków reformy nastąpi 1 lipca 2015 r. - niezwłocznie po tej dacie.

W uchwale zarząd stowarzyszenia zaapelowało do Krajowej Rady Sądownictwa o wydanie uchwały zalecającej niezwłoczne przeprowadzenie wyborów uzupełniających, gdyż jak wskazuje „właściwe ich rozumienie nakazuje, aby kolegia sądów okręgowych skorygowały przydział mandatów w zgromadzeniu odpowiednio do zmian spowodowanych reformami, a następnie by sądy, których kształt został zasadniczo zmieniony, dokonały nowego wyboru swoich przedstawicieli na resztę kadencji obecnych zgromadzeń, zgodnie z ogólnymi zasadami uzupełniania składu organów wybieralnych w trakcie kadencji".

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo