Wniosek ma związek z wydarzeniami, do których doszło w prokuraturze w Suwałkach, po śmiertelnym wypadku motocyklisty na trasie S8.

Przypomnijmy, iż do wypadku doszło na obwodnicy Zambrowa. Moment zdarzenia zarejestrowała kamera z ciężarówki, która wjeżdżała na S8. Na nagraniu widać sam moment wypadku. Subaru, którym podróżuje małżeństwo sędziów, jedzie lewym pasem (i zaraz wraca na prawy), potem w kadrze pojawia się motocykl, który się przewraca i z impetem sunie po jezdni. Motocyklista ginie. Subaru na chwilę zwalnia i odjeżdża. Motocyklista jadący lewym pasem przewrócił się i uderzył w bariery. Tuż przed nim lewym pasem jechało wtedy auto, w którym znajdowała się była prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i jej mąż – sędzia Bohdan Zdziennicki.

Na nagraniu widać, że Bohdan Zdziennicki i Małgorzata Gersdorf po wypadku nie zatrzymali się. Wiadomo też, że nie zawiadomili służb. Oboje utrzymują, że nie widzieli, iż coś na drodze się stało.

Czytaj więcej

Nowe informacje ws. wypadku na S8, którą jechała sędzia Gersdorf

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach prowadzi śledztwo, w ramach którego wyjaśnia okoliczności tragicznego wypadku motocyklisty. - Śledztwo toczy się w sprawie. Nikomu dotychczas nie przedstawiono żadnych zarzutów - przekazała Salon24.pl 9 lutego Prokuratura Okręgowa w Suwałkach.

Jak czytamy, wniosek Prokuratora Generalnego, który trafił do Trybunału Konstytucyjnego, dotyczy właśnie tego co stało się za zamkniętymi drzwiami w suwalskiej prokuraturze podczas przesłuchania Bohdana Zdziennickiego, prezesa TK w stanie spoczynku. - 24 października 2022 r. do Trybunału Konstytucyjnego złożył zawiadomienie o popełnieniu przewinienia dyscyplinarnego przez sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Bohdana Zdziennickiego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy na wniosek Prokuratora Generalnego po zasięgnięciu opinii Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego - głosi odpowiedź zespołu prasowego Trybunału Konstytucyjnego dla portalu Salon24.pl.

- Prokurator Generalny w ww. wniosku wskazał okoliczności związane z zachowaniem sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Bohdana Zdziennickiego w dniu 15 kwietnia 2022 r. podczas czynności służbowych wykonywanych przez Prokuraturę Okręgową w Suwałkach. Prokurator Generalny wskazał, że zachowanie sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Bohdana Zdziennickiego we wskazanych okolicznościach mogło wypełniać znamiona przewinienia dyscyplinarnego polegającego na uchybieniu godności sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku - dodano.

Zespół prasowy TK poinformował Salon24.pl, że w drodze losowania wyznaczony został rzecznik dyscyplinarny, sędzia Krystyna Pawłowicz.

Czytaj więcej

Film o wypadku na S8 okiem adwokata