Sąd: grzywna lub areszt dla prezesa Nawackiego. Chodzi o sprawę Juszczyszyna

Sąd w Bydgoszczy orzekł, że immunitet nie chroni Macieja Nawackiego, prezesa sądu w Olsztynie, przed nałożeniem na niego grzywny lub aresztu za nie przywrócenie do pracy sędziego Pawła Juszczyszyna - podaje portal oko.press.

Publikacja: 21.03.2022 09:31

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki

Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

Takie prawomocne orzeczenie 9 marca 2022 roku wydał trzyosobowy skład Sądu Rejonowego w Bydgoszczy: Anna Samosiuk, Małgorzata Bojko-Horodeńska, Agata Borucka.

Sąd orzekł też, że jeśli prezes nadal będzie blokował powrót sędziego do sądu – mimo wyroków sądów – można nałożyć na niego finansową grzywnę, a jeśli jej nie zapłaci, zamienić mu ją na areszt.

Jak podaje oko.press, sąd w swoim orzeczeniu podkreślił, że w tej sprawie immunitet prezesa sądu w Olsztynie musiałby być uchylony tylko, gdyby Nawacki nie wykonał orzeczenia sądu i nie zapłacił grzywny, która zostałaby zamieniona o areszt.

Przypomnijmy, iż Paweł Juszczyszyn, jako sędzia sądu rejonowego delegowany do Sądu Okręgowego w Olsztynie, rozpatrując w listopadzie 2019 roku apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez nową KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie list poparcia kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Po tej decyzji minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro cofnął sędziemu Juszczyszynowi delegację do sądu okręgowego, a rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab wszczął postępowanie dyscyplinarne w związku z "uchybieniem godności urzędu".

29 listopada 2019 r. prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i jednocześnie członek nowej KRS Maciej Nawacki zawiesił Pawła Juszczyszyna na miesiąc w orzekaniu. Izba Dyscyplinarna zdecydowała w grudniu 2019 roku o uchyleniu zarządzenia prezesa olsztyńskiego sądu rejonowego o przerwie w wykonywaniu czynności służbowych przez Pawła Juszczyszyna. Na początku stycznia wrócił on do orzekania. Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych zaskarżył tę uchwałę Sądu Najwyższego uznając ją za wadliwą. 4 lutego 2020 r. Izba Dyscyplinarna zdecydowała o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna i obniżeniu jego wynagrodzenia o 40%.

W sierpniu ubiegłego roku bydgoski sąd prawomocnie orzekł o przywróceniu Juszczyszyna do pracy. Sędzia nadal nie może jednak orzekać.

Czytaj więcej

Sędzia Juszczyszyn odwieszony i znów zawieszony. Decyzja prezesa Nawackiego
Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
Prawo
„Komisja może wezwać każdego, nie tylko Tuska. I każdemu wyrządzić krzywdę”
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach